Wykończenie wnętrz w dużej mierze zależy od umeblowania danego pomieszczenia. Meble z dobrze dobranymi uchwytami mogą całkowicie odmienić wystrój danego wnętrza, dlatego warto zwracać uwagę na takie szczegóły jak uchwyty meblowe bo to właśnie one są niewidzialnymi bohaterami dobrego wystroju wnętrza. Niekiedy uchwyty meblowa są jak biżuteria dla mebli i zdecydowanie potrafią odmienić wizerunek danego mebla. Zastanawiając się nad dobrymi uchwytami do mebli warto rozważyć jakie możemy mieć możliwości. Dlatego też, ten artykuł przedstawi rodzaje uchwytów jakie można znaleźć na polskim rynku i jak w odpowiedni sposób dobrać uchwyty do mebli. 

Jak dobrać odpowiednie uchwyty do mebli ?

Najważniejszym kryterium wyboru uchwytów meblowych jest ich jakość. Dlatego, na samym początku warto sprawdzić z czego są zrobione dane uchwyty. Przeważnie uchwyty wykonuje się ze stopu cynku i aluminium, który ostatecznie jest pokrywany powłoką galwaniczną. Takie materiały pozwalają uzyskać trwałe i dobrej jakości uchwyty. Ponadto uchwyty mogą zostać wykonane z plastiku lub drewna, jednak takie materiały mogą się charakteryzować mniejszą trwałością.

Rodzaje uchwytów meblowych

Aktualnie oferta uchwytów meblowych jest szalenie rozległa. Na rynku można spotkać wiele rodzajów i typów uchwytów do mebli jakie rodzaje są najczęściej występującymi ? O to przykładowy zestaw rodzajów uchwytów meblowych.

Gałki

Uchwyty gałkowe charakteryzują się przede wszystkim tym, że co do zasady są mocowane na jedną śrubę. Jak sama nazwa wskazuje, przeważnie uchwyty gałkowe mają okrągłe i symetryczne zakończenie. Jednakże, potocznie uchwyty gałkowe czasami mogą być rozumiane po prostu jako uchwyty na jedną śrubę i nie koniecznie być zakończone okrągłym „gałkowym zakończeniem”.

Uchwyty gałkowe można podzielić na trzy rodzaje:

  • małe, które mają bardzo delikatny, a czasami wręcz niewidzialny subtelny akcent. Należy jednak zwrócić również uwagę na aspekt funkcjonalny, ponieważ osoby z drobnymi problemami stawów palcowych mogą mieć drobne problemy z utrzymaniem takich uchwytów.
  • średnie uchwyty meblowe są najczęściej spotykanym rodzajem uchwytów. W tym segmencie jest największa oferta uchwytów. Taki rodzaj uchwytów jest najwygodniejszy w użytkowaniu. Ergonomiczny i wygodny uchwyt, którego nie trzeba ściskać i można swobodnie schwycić dwoma palcami lub nawet wspomóc się trzecim. Są to najwygodniejsze uchwyty i mogą również nadawać ciekawy akcent do ogólnego wystroju wnętrza. Takie uchwyty będą bardziej widoczne dlatego warto poważniej się zastanowić nad właściwym doborem stylu tego uchwytu.
  • duże uchwyty są już dla wnętrz odważnych, w których uchwyty będą bardzo mocno akcentować charakter wnętrza. Takie uchwyty są bardzo wygodne w użytkowaniu, ale niewłaściwie dobrane mogą odmienić cały wystrój wnętrza.

Uchwyty podłużne

Jest to najliczniejsza grupa uchwytów fakt, mocowania uchwytów na dwóch lub więcej śrubach daje szeroką gamę możliwości zaprojektowania uchwytu. Podłużne uchwyty są szalenie funkcjonalne ponieważ nie sprawiają nigdy żadnego problemu w użytkowaniem mebli. Wygoda obsługiwania dużego uchwytu jest jedną z najważniejszych funkcji jakie może spełniać uchwyt meblowy. Ponadto daje to również możliwość bardzo ładnego wykończenia wnętrza. W tym segmencie uchwyty mogą być ozdobą całego wnętrza niczym dobrze dobrana biżuteria. Ponadto uchwyty podłużne mogą również pełnić funkcję wieszaka, na którym można przewiesić np. ładny i stylowy ręczniczek, który również może dodać ciekawy akcent do danego wnętrza.

Uchwyty T-Bar

Jest to dość nietypowa grupa uchwytów, ale może być bardzo ciekawym zakończeniem danego mebla. Są tą uchwyty montowane na jedną śrubę, a sam uchwyt jest w kształcie litery T. Taki rodzaj gałek charakteryzuje się minimalizmem i wygodą w obsłudze mebla.

Uchwyty krawędziowe

Szalenie ciekawym rozwiązaniem może się okazać uchwyt krawędziowy, które idealnie pasują do minimalistycznych wnętrz. Uchwyty krawędziowe są montowane do wewnętrznej części szafki i delikatnie wystają. Takie uchwyty są bardzo proste w obsłudze i zdecydowanie mogą nadać ciekawego charakteru w całym wnętrzu.

Uchwyty muszlowe

Są to uchwyty, wykonane w stylu skandynawskim pasują przeważnie do rustykalnych. Posiadają wygodne  wgłębienie, przez co są bardzo komfortowe  użytkowaniu .Ten rodzaj jest połączeniem uchwytów krawędziowych z estetyką gałek i i uchwytów tradycyjnych podłużnych.

Uchwyty wpuszczane

To rodzaj uchwytu, który wymaga istotnej ingerencji w strukturę mebla. Ponieważ konieczne jest wywiercenie odpowiedniego otworu, w który montuje się element uchwytu. Jest to dosyć ciekawe rozwiązanie, które na pewno jest funkcjonalne. Plusem tego rozwiązanie jest również fakt, że uchwyt nie wystaje poza obręb mebla. Taki rodzaj uchwytów idealnie sprawdzi się w drzwiach lub szafkach typu przesuwanego.

Podsumowując, istnieje wiele typów uchwytów. Wybór odpowiedniego można porównać do wyboru odpowiedniej biżuterii. To właśnie uchwyty meblowe mogą całkowicie odmienić wystrój danego wnętrza dlatego podczas wyboru uchwytów do mebli warto dokładnie rozważyć wszystkie możliwości funkcjonalne, a przede wszystkim estetyczne. Ekskluzywne uchwyty meblowe na pewno spełnią wygórowane oczekiwania klientów.

Szukasz ekskluzywnych uchwytów do mebli? Odwiedź: dotmanufacture.com