O ile aranżacja salonu, który jest samodzielnym pomieszczeniem, nie nastręcza większych problemów, to salon połączony z aneksem kuchennym jest już znacznie większym wyzwaniem, nawet dla projektantów wnętrz. Jednak wystarczy zastosować kilka podstawowych trików, aby nasz salon z kuchnią prezentował się idealnie. Jak więc zaaranżować salon z aneksem kuchennym?

Jak oddzielić salon od aneksu kuchennego?

W pierwszej kolejności zastanowimy się, jak dokonać odpowiedniego podziału stref w pomieszczenie, które łączy w sobie salon wraz z aneksem kuchennym. Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest tutaj przede wszystkim zastosowanie dwóch rodzajów podłogi. W kuchni możemy położyć kafle, natomiast podłogę w strefie, która będzie stanowić salon,  możemy wykończyć panelami, czy też deskami. Niemniej jednak dodatkowym sposobem na oddzielenie tych dwóch przestrzeni jest również zastosowanie wyspy kuchennej. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne, albowiem wyspa stanowi zwartą konstrukcję złożoną z mebli i blatu, przez co wyraźnie oddziela dwie różne strefy. Taka wyspa będzie stało stosunkowo blisko stołu jadalnego, co znacznie ułatwi podawanie posiłków, a także zbieranie naczyń.

Jakie meble do salonu?

Skoro mamy już wyraźnie oddzielone dwie strefy, to warto się zastanowić, jakie meble wybrać naszego salonu. Wszystko oczywiście zależy od jego rozmiarów. Niemniej jednak jeśli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię, to warto zdecydować się przede wszystkim na stół jadalny. Powinniśmy go ustawić w tej części salonu, która jest najbliżej aneksu kuchennego i wyspy. W dalszej części salonu możemy postawić zestaw wypoczynkowy.  Powinien się on składać przynajmniej z jednego lub dwóch foteli,  a także większej kanapy i  stolika kawowego. W tym wypadku  więc salon mamy podzielony na dwie strefy – jadalną i  stricte wypoczynkową. Oczywiście warto znaleźć również miejsce na jakiś kredens, a przede wszystkim na barek, w którym dniu trzymać alkohole. Dobrym rozwiązaniem będzie również elegancki regał z książkami. W salonie również warto zastosować oświetlenie w postaci lamp stojących, które zapewnią ciepły i kameralny klimat. Pamiętajmy jednak, aby do naszego salonu nie upychać zbyt wielu mebli, albowiem w ten sposób go zagracimy. Wówczas korzystanie z niego będzie zupełnie niekomfortowe. Zdecydowanie warto tutaj zostawić sporo wolnej przestrzeni.