Lampy w salonie są bardzo ważnym elementem aranżacji całego wnętrza. Za jej pomocą można w bardzo prosty i szybki sposób zmienić jego styl, nie angażując przy tym zbyt wysokich środków finansowych. Umiejętne dobranie oświetlenia do salonu jest więc jedną z kluczowych spraw podczas jego projektowania. Jak więc wybrać lampę do pokoju gościnnego?

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę do salonu?

Zastanawiając się nad wyborem lampy do salonu powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rozmiar, styl oraz światło jakim może emanować. Uniwersalność tego typu dodatków, które zarazem są funkcjonalne sprawia, że w pomieszczeniu może się ich znajdować nawet kilka i to niekoniecznie takie same. Powinny jednak mieć chociaż jeden element wspólny jak na przykład materiał, z jakiego zostały wykonane czy też kolor.

Skupiając się na wyborze lampy powinniśmy również określić jak duży mamy salon. W mniejszych wnętrzach nie warto stosować dużych abażurów, które będą przesadzone i jednocześnie będą przytłaczać domowników. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może się okazać oświetlenie punktowe lub listwa z kilkoma źródłami światła.

W zależności od wyboru modelu lampy możemy uzyskać także różny efekt. Decydując się na lampę z kloszem ukierunkowanym ku górze otrzymamy rozproszony promień światła, który rozświetli całe pomieszczenie. Natomiast w przypadku modelu z kilkoma punktami świetlnymi będziemy mogli rozjaśnić kilka stref jednocześnie.

Lampy do salonu – gdzie je umieścić?

Lampy do salonu posiadają wiele funkcji. Modele stojące najlepiej umiejscowić w rogu pomieszczenia przy fotelu, co umożliwi wieczorne spędzanie czasu przy lekturze. Małe lampki, które zmieszczą się na regale bardzo dobrze doświetlą salon, a także uprzyjemnią oglądanie ulubionego filmu. Eksperci od aranżacji zalecają także, aby nie ograniczać się tylko do oświetlenia podsufitowego i do zwisającego klosza dopasować punktowe źródła światła. Spowodowane to jest tym, że tradycyjne lampy mogą okazać się zbyt surowe i sprawią, że wnętrze nie będzie przytulne.

W części wypoczynkowej salonu bardzo dobrym rozwiązaniem jest powieszenie kilku lamp, które będą znajdować się na różnej wysokości. Nie tylko wyglądają one efektownie, ale także lekko. Dobierając oświetlenie do salonu trzeba także pamiętać, aby były one dopasowane stylistycznie do wnętrza. W przypadku aneksu kuchennego warto dodatkowo zamontować lampy LED, które dodadzą nowoczesnego wyglądu całej aranżacji.