Angiografia fluoresceinowa, czy inaczej obrazowanie oka, to specjalistyczne badanie diagnostyczne narządu wzroku. Jest to badanie kontrastowe naczyń krwionośnych siatkówki oka i pozwala wykryć nieprawidłowości w obszarze dna oka lub tęczówki. Angiografia fluoresceinowa polega na dożylnej aplikacji barwnika – fluoresceiny (środka fluoryzującego/cieniującego), a następnie wykonaniu serii zdjęć, które specjalista poddaje analizie.

Jakie są wskazania i przeciwskazania do angrografii fluoresceinowej?

Angiografia fluoresceinowa służy do oceny niewielkich zmian w obrębie siatkówki oka i pozwala diagnozować niektóre z chorób siatkówki lub błony naczyniowej. Wskazania do badania to również:

  • podejrzenie chorób nerwu wzrokowego,
  • zapalenie naczyń siatkówki,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zatory i zakrzepy naczyń,
  • diagnostyka chorób siatkówki w przebiegu cukrzycy,
  • zwyrodnienie plamki oka związane z wiekiem.

Badania nie wolno wykonywać u osób, które są nadwrażliwe na którykolwiek składnik preparatu z fluoresceiną. Przed badaniem pacjent udziela szczegółowego wywiadu medycznego, w którym lekarz może zapytać o przebyte i obecne choroby (szczególnie dotyczące zaburzeń układu krążenia i płuc), uszkodzenia narządu wzroku, alergie, a także stosowane leki. Przeciwskazania do angiografii fluoresceinowej to m.in.:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niewydolność nerek.

Angiografia fluoresceinowa – przygotowanie do badania i przebieg

Warto, aby pacjent przyniósł ze sobą na badanie okulary przeciwsłoneczne. Po podaniu fluoresceiny może pojawić się bowiem nadwrażliwość na światło. Ponadto w trakcie angiografii fluoresceinowej poszerza się źrenicę, co może powodować nieostre widzenie, ustępujące samoistnie po kilku godzinach od badania.

Angiografia fluoresceinowa trwa 1,5-2 godziny. Podczas badania pacjent proszony jest o oparcie głowy na specjalnych podpórkach i skierowanie wzroku na wprost aparatury. Warto podkreślić, że badany powinien pozostać w spoczynku i nie wykonywać żadnych ruchów, ponieważ mogą one zaburzyć wyniki badania i negatywnie wpłynąć na jakość zdjęć. Następnie lekarz okulista aplikuje barwnik i wykonuje serię specjalistycznych fotografii.

Angiografia fluoresceinowa we Wrocławskim Centrum Okulistycznym | wco.com.pl

Badanie pozwala ocenić krążenie w naczyniach siatkówki i uwidocznia stan nabłonka oraz naczyń krwionośnych siatkówki. U zdrowej osoby barwnik nie zostanie przepuszczony przez naczynia krwionośne. Nieprawidłowe jest zarówno zbyt duże świecenie (tzw. hiperfluorescencja), jak i brak światła (tzw. hipofluorescencja), który oznacza blokowanie przepływu krwi.

Angiografia fluoresceinowa – Wrocław korzysta z nowoczesnej diagnostyki

Chcesz wykonać angiografię fluoresceinową? Wrocław i okolice mogą sięgnąć po specjalistyczną pomoc, jaką oferuje Wrocławskie Centrum Okulistyczne. W ośrodku na pacjentów czeka najnowocześniejsza aparatura, co daje gwarancję precyzyjnego badania i pozwala na skuteczne dobranie terapii. Już dziś wejdź na stronę kliniki, zapoznaj się z pełnym opisem badania i zapisz się na wizytę.

Źródło: wco.com.pl