Okres ciąży i karmienia, dorastanie, chęć pozbycia się nadmiaru kilogramów lub zbudowania masy mięśniowej – to tylko niektóre z powodów, dla których sięgamy po badanie dietetyczne. Ze wsparciem doświadczonego specjalisty łatwiej zadbać o zdrowy styl życia. Sprawdź, na czym polega konsultacja żywieniowa, jak się do niej przygotować i komu może się przydać.
Jak przygotować się do badania dietetycznego?
Przed badaniem dietetycznym warto przygotować 2-3 dniowy dzienniczek żywieniowy. Rozpiska powinna obejmować przynajmniej jeden dzień weekendowy, ponieważ wówczas nasza dieta często mocno odbiega od codziennych nawyków żywieniowych. Dobrze, aby nasz dzienniczek zawierał dokładny opis tego, co zjedliśmy i wypiliśmy w ciągu całego dnia wraz z miarami (mogą to być domowe miary np. łyżka, kubek, sztuka lub waga produktów).
Dietetyk może również poprosić o najnowsze badania laboratoryjne, szczególnie przydatne będą:
- podstawowa morfologia krwi,
- glukoza oraz insulina na czczo,
- lipidogram.
W ramach przygotowania do badania dietetycznego na 2 godziny przed spotkaniem warto również powstrzymać się od przyjmowania dużej ilości płynów, ponieważ mogłoby to zaburzyć prawidłową analizę składu ciała. Należy także spisać rodzaj i ilość przyjmowanych leków, ziół oraz suplementów diety.
Badanie dietetyczne – przebieg
W pierwszym etapie badania dietetycznego, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, zapyta o przebyte choroby, ewentualne hospitalizacje, trwające leczenie i obciążenia rodzinne. Następnie przejdzie do wywiadu żywieniowego, w trakcie którego warto przedstawić przygotowany uprzednio dzienniczek posiłków. Dietetyk zapyta również o nietolerancje i alergie pokarmowe, preferencje żywieniowe oraz codzienne nawyki.
Specjalista przeanalizuje również dostarczone wyniki badań oraz dokładnie zmierzy masę oraz skład ciała. W dalszej kolejności przedstawi proponowany jadłospis, a także wyznaczy priorytety w pracy nad zmianą nawyków. Badanie dietetyczne powinno również obejmować edukację pacjenta, dotyczącą technik kulinarnych, wartości odżywczych, aktywności fizycznej oraz suplementacji.
Kto może skorzystać z badania dietetycznego?
Z badania dietetycznego może skorzystać każdy, ale szczególnie przyda się tym osobom, które:
- są niezadowolone z wyglądu swojej sylwetki,
- zmagają się z zaburzeniami odżywiania (np. codziennie się ważą, obsesyjnie liczą kalorie, jedzą kompulsywnie),
- przechodzą przez przełomowy etap w życiu, m.in. ciąża i okres laktacji, dojrzewanie, okres niemowlęctwa, menopauza,
- wymagają badania dietetycznego w związku ze współistniejącą chorobą,
- mają nietolerancje pokarmowe lub chcą przejść na dietę eliminacyjną, np. wegetariańską, bezglutenową.
Jeżeli jesteś w tej grupie, zgłoś się na badanie dietetyczne do profesjonalistki – dr hab. n. med. Doroty Waśko-Czopnik, specjalistki chorób wewnętrznych oraz adiunktki na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Już dziś zapoznaj się ze szczegółowym opisem konsultacji i zapisz się na pierwszą wizytę.
Źródło: waskoczopnik.pl