W medycynie klasycznej rozpoznawanie chorób na podstawie wyglądu języka nie jest zbyt powszechne. Niemniej jednak można z niego wiele wyczytać. W medycynie chińskiej to na nim opiera się głównie diagnoza choroby. Co więc można z niego wyczytać?
Medycyna klasyczna
Język to bardzo silny mięsień, który odpowiada za wiele procesów. Pomaga on między innymi w porozumiewaniu się, jedzeniu, przełykaniu, a także delektowaniu smakami. Jego wygląd może dostarczyć wielu cennych informacji. Gdy jest różowy, sprężysty i wilgotny świadczy dobry zdrowiu. Podczas choroby zaczyna się zmieniać jego kolor oraz ogólna charakterystyka.
Wygląd języka a zdrowie
Wyróżnia się kilka podstawowych zasad, które mówią o stanie zdrowia podczas oceny wyglądu języka:
- chropowata powierzchnia i biały nalot – infekcja bakteryjna
- szary nalot i pęcherzyki – opryszczka
- biały nalot – drożdżaki
- czerwone plamki – niedobór witaminy B
- intensywnie czerwony kolor – problemy z woreczkiem żółciowym
- suchy z licznymi pęknięciami – symptomy cukrzycy
- bladoszary kolor – brak żelaza i początki anemii
- siny – zaburzenia krążenia
Medycyna chińska
W medycynie chińskiej język jest podstawowym źródłem informacji. Na podstawie jego wyglądu diagnozowane jest wiele chorób. Pod uwagę bierze się kolor, powierzchnię oraz wielkość. Ponadto w tamtejszej kulturze powstała mapa języka.
Powierzchnia języka
Chińczycy przykładają dużą uwagę do powierzchni języka i tego, co się na niej pojawia. Dzięki temu są w stanie określić jaka choroba ich atakuje:
- popękany język – bardzo gęsta krew i mała ilość płynów w komórkach
- bruzda pośrodku – nadkwasowość
- jasne i czerwone pola – awitaminoza, zakażenia grzybicze
Kolor języka
Chińczycy po kolorze języka wyróżniają sześć zmian chorobowych:
- silnie przekrwiony – niedobór witamin
- czerwony środek – złe odżywianie, skłonność do otyłości
- czarne zabarwienie – dysfunkcja nerek
- blady lub biały – anemia
- czerwony czubek – nerwica
- czerwone boki – problemy z wątrobą
Branie leków wpływa na wygląd języka
Wymienione wyżej barwy oraz rodzaje powierzchni języka mogą być spowodowane nie tylko chorobą, ale również spożywaniem posiłków, czy też braniem lekarstw. Antybiotyki mogą niekiedy doprowadzać do uszkodzeń brodawek oraz skutkować brakiem apetytu i smaku. Sterydy mogą także powodować obrzęk i silne zaczerwienienie języka. Natomiast po środkach przeciwbólowych zauważalne są czerwone punkciki nim.
Świadczy to o tym, że nie można tak do końca diagnozować chorób po wyglądzie jednego z najważniejszych narządów naszego organizmu. Istnieje bowiem wiele czynników, które mogą powodować, że będzie się prezentował inaczej, a mimo to wszystko będzie porządku.