Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i rehabilitacją osób z różnego rodzaju schorzeniami, zaburzeniami funkcjonowania układu ruchu oraz bólem. Jest to nauka oparta na wiedzy z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii oraz psychologii, której celem jest osiągnięcie największego stopnia samodzielności pacjentów w codziennym życiu. W Polsce fizjoterapia zyskuje coraz większą popularność, a liczba fizjoterapeutów rośnie z roku na rok. Warto zatem przybliżyć ten temat i przyjrzeć się bliżej specyfice tej dziedziny.

Metody stosowane w fizjoterapii

W ramach fizjoterapii w Nowym Tomyślu stosuje się wiele różnych metod, które można podzielić na trzy główne grupy:

1. Kinezyterapia – metoda oparta na ćwiczeniach ruchowych, które mają na celu usprawnienie ruchów, wzmocnienie mięśni, poprawę równowagi oraz koordynacji. Wykorzystuje się tu zarówno ćwiczenia aktywne (wykonywane przez pacjenta), jak i bierne (wykonywane przez terapeutę). Do tej grupy należą również ćwiczenia w wodzie – tzw. hydroterapia.

2. Fizykoterapia – obejmuje szeroki wachlarz zabiegów, które wykorzystują działanie różnych czynników fizycznych, takich jak np. ciepło, zimno, dźwięk czy prąd. Najbardziej znane metody fizykoterapii to m.in. elektroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, terapia laserowa czy krioterapia.

3. Terapia manualna – to zestaw technik opartych na pracy dłoni terapeuty, których celem jest przywrócenie prawidłowych relacji w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. W terapii manualnej wykorzystuje się głównie mobilizacje, manipulacje oraz masaż leczniczy.

Jak wygląda proces leczenia fizjoterapeutycznego?

Proces leczenia fizjoterapeutycznego składa się z kilku etapów:

1. Diagnoza – pierwszym i kluczowym etapem jest dokładne zbadanie pacjenta przez fizjoterapeutę oraz zebranie informacji o aktualnym stanie funkcjonowania organizmu. Na podstawie zebranych danych sporządza się indywidualny plan terapii.

2. Terapia – etap realizacji planu leczenia, który może obejmować różnego rodzaju metody i techniki stosowane w ramach fizjoterapii. Czas trwania terapii oraz jej intensywność są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta.

3. Monitorowanie postępów – regularna kontrola efektów terapii oraz ewentualne modyfikacje planu leczenia w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów.