Marzeniem każdego z nas jest piękny i promienny uśmiech, który można eksponować bez kompleksów. Estetyka i dobry stan uzębienia to wystarczający powód, dla którego warto nieustannie dbać o optymalny poziom higieny jamy ustnej. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wyrwanie uszkodzonego zęba wydaje się nieuniknione. Ekstrakcja to stosunkowo powszechny zabieg, który z kolei nierzadko stwarza konieczność zastąpienia usuniętego zęba implantem. Na czym polega zabieg wszczepienia implantu zębowego i kiedy warto z niego skorzystać?

Co to jest implant zęba?

Implantologia jest jedną z najprężniej rozwijających się w ostatnim czasie dziedzin stomatologii. W porównaniu z rozwiązaniami dostępnymi jeszcze kilkanaście lat temu, dzisiejsze możliwości implantologii stomatologicznej pozwalają szybko i niemal bezboleśnie odbudować strukturę uzębienia po zabiegach ekstrakcji. Implanty zębowe to nic innego jak metalowe śrubki, które mocuje się w kościach szczękowych. Wszczepiona śrubka pełni zatem rolę sztucznego korzenia zęba, który stanowi podstawę dla dalszych zabiegów protetycznych, takich jak wstawienie koron zębowych. Wśród najpopularniejszych znajdują się korony kompozytowe czy korony porcelanowe, które pozwalają przywrócić pełną funkcjonalność uzębienia.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębów wykonuje się z najwyższej jakości materiałów o nieprzeciętnej trwałości, które jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Do najczęściej wszczepianych implantów zębowych należą implanty tytanowe, które nie wywołują reakcji alergicznych, a to z uwagi na ich biozgodność z tkankami ludzkimi. W implantologii stomatologicznej coraz częściej stosuje się również implanty cyrkonowe, powszechnie zwane również implantami ceramicznymi. Podobnie jak tytan, cyrkon nie uczula i wykazuje się długą żywotnością. Ostateczną decyzję odnośnie wyboru odpowiedniego implantu warto pozostawić stomatologowi, który na podstawie przeprowadzonej konsultacji oceni szanse poszczególnych rozwiązań implantacyjnych.

Zobacz także: https://bydgoszczcity.pl/lapisowanie-zebow-na-czym-polega-zabieg-i-kiedy-jest-konieczny/

Implanty zębowe – dlaczego warto?

Wstawienie sztucznego zęba to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na uzupełnienie ubytków w uzębieniu, które nie tylko poprawia estetykę uśmiechu. Implant stomatologiczny to przede wszystkim inwestycja w zdrowe uzębienie, wolne od nabytych wad zgryzu czy przewlekłych stanów zapalnych w jamie ustnej. Przerwy w łukach zębowych powodują bowiem przesuwanie się zębów w stronę wolnej przestrzeni, co grozi skrzywieniem zębów oraz postępującym upośledzeniem ich podstawowych funkcji. Wszczepienie implantu warto powierzyć zaufanej klinice stomatologicznej, takiej jak https://mcs-przychodnia.pl/, oferującej najwyższą jakość implantów oraz pełen profesjonalizm usług dentystycznych.