Po okresie II wojny światowej gospodarki wielu części świata zaczęły się ożywiać. Wraz z zakończeniem racjonowania i oszczędności w latach wojny, w latach 50. ubiegłego wieku w Ameryce odrodziła się elegancka i ekstrawagancka moda. W ciągu tej dekady wprowadzono kilka nowych stylów i trendów. Dzięki programom telewizyjnym, takim jak Mad Men, wydaje się, że styl lat 50. odżywa. Sprawdź kilka bardzo ciekawych faktów na temat sceny modowej tej ikonicznej dekady.

„New Look” Dior’a

„New Look” Christiana Dior’a zdecydowanie zastąpił kanciaste linie, wyściełane ramiona i bezkształtne sukienki z lat czterdziestych XX wieku billowymi spódnicami, zaokrąglonymi ramionami i cofniętymi liniami w talii, jak również cofniętymi szwy. Jego sukienki starały się przede wszystkim podkreślić kobiece krągłości, które szybko stały się popularne wśród ówczesnych fashionistów.

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe pojawiła się nie tylko jako ikona seksu, ale także jako ikona mody. Jako jedna z niewielu kobiet w swoim czasie wprowadziła czynnik zmysłowy do swojego ogólnego stylu, stając się jedną z legendarnych ikon piękna i mody wszechczasów.

Grace Kelly

Grace Kelly była jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon piękna i mody w historii. Wyszła z niej zmysłowość, ale w bardziej subtelny i olśniewający sposób. Elegancka suknia ślubna, którą założyła na swój ślub w 1956 roku z księciem Monako Rainierem III, jest ponadczasowa i zapoczątkowała inspiracje dla kilku sukni ślubnych, czy to na królewskie wesele, czy nie.

Audrey Hepburn i Hubert Givenchy

Smukła, młodzieńcza i pełna wdzięku postać Audrey Hepburn przełamała ówczesne konwencjonalne pojęcie piękna (buxom i curvaceous). Była jak powiew świeżego powietrza, zwłaszcza jeśli chodzi o świat mody. Jej niepowtarzalny wygląd inspirował wówczas projektantów takich jak Hubert Givenchy, który wykonał większość jej kostiumów. Należała do nich słynna „mała czarna sukienka” w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”, choć sam film powstał na początku lat 60-tych.

Slimowane sukienki

Pod koniec lat 50. spódnice zaczęły powoli zanikać, a długie, smukłe sukienki znów odzyskały popularność. Kurtki i blezery były zwykle noszone na tych strojach.

Bluzka

Bluzki były również dość modne w latach 50-tych, chociaż niektórzy mogli uznać niektóre wzory za nieco ryzykowne przed tą dekadą. Wiele bluzek w tym czasie miało bardzo krótkie rękawy lub były całkowicie bez rękawów.

The Preppy Style

Pojawienie się powojennej kultury młodzieżowej w ciągu dekady przyniosło „preppy” wygląd, który został zainspirowany przez kampusowe kody ubioru. Swetry, kardigany, dzianiny kablowe, paski i garnitury w kratę złożyły się na ten wygląd. Wiemy, że ten styl przynajmniej powrócił w XXI wieku.

James Dean i Marion Brando

Legendarny ekran „rebeliantów” Jamesa Deana (Rebel Without a Cause) i Marlona Brando (The Wild One) sprawił, że klasyczna biała koszulka/ dżinsy/skórzana kurtka stała się obowiązkowa dla każdego nastoletniego mężczyzny lat 50. Być może sama prostota tego stroju miała również wpływ na jego popularność, podobnie jak ogólny „chłodny” i swobodny wygląd.

Szary flanelowy garnitur

Poszukiwanie większości biznesmenów i pracowników – niezależnie od tego, czy był to niski pracownik biurowy, czy dyrektor generalny – było typowym „szarym flanelowym garniturem”. Zgodność była regułą, gdy chodziło o garnitury biznesowe. Jednak ten rodzaj garnituru nie był po prostu szary. Garnitury męskie występowały również w innych odcieniach, w tym czarnym, ciemnobrązowym, jasnobrązowym lub ciemnoniebieskim.

Swetry

Możecie w to nie wierzyć, ale przed latami 50. obcisłe swetry były postrzegane jako skandaliczne. Wynikało to z tego, że nakreśliły one i tym samym ujawniły zbyt wiele krzywizn na kobiecej piersi! Swetry te zostały zaakceptowane dopiero w latach 50. i mogą być również uznane za część klasycznego wyglądu „preppy”.

Elvis Presley

Oprócz bycia „królem rock n’ rolla”, Presley był również królem mody męskiej w swoim czasie. Ubrał nawet zwykły T-shirt w ultra modną koszulkę! Nie bał się eksperymentować z warstwami, wzorami, a nawet jaskrawymi kolorami, aby wykorzystać jego wyjątkowy styl. To, co najbardziej młodzi (i niektórzy starzy) mężczyźni chcieliby naśladować od Presleya, to oczywiście jego charakterystyczna, ulizana do tyłu fryzura „kaczego ogona” i długie bokobrody.

Moda ewoluuje w miarę upływu czasu, a lata 50. były jedną z najważniejszych dekad w tym aspekcie historii. Lata 50. to dekada, którą wiele osób zna z problemów związanych z ograniczeniem kobiet do kuchni i domu, ale był to również czas, kiedy kobiety zaczęły wyrażać siebie poprzez modę. Nie jest to więc epoka, którą należy ignorować, gdy zagłębiamy się w historię mody.