Chrzest to wyjątkowy moment dla rodziców świeżo upieczonego katolika. Chociaż maluch jeszcze nie zdaje sobie sprawy z tego, że właśnie przystępuje do ogromnej wspólnoty wiernych z całego świata, to jego rodzina ma tego świadomość i wie, jaka to ważna chwila. To dlatego prezentem w dobrym tonie, który przy takiej okazji powinni dziecku sprawić w szczególności rodzice chrzestni, jest unikatowa i piękna pamiątka chrztu, która w przyszłości pozwoli młodemu człowiekowi zrozumieć doniosłość minionego wydarzenia. 

Niekoniecznie obrazek i różaniec

Tego typu upominki są bardziej stosowne w przypadku starszych dzieci, które przystępują do pierwszej komunii świętej albo młodzieży, która podchodzi do bierzmowania. Wówczas obrazki, różańce i medaliki są zdecydowanie lepsze, ponieważ dziecko jest już w wieku, w którym przynajmniej częściowo rozumie powagę przyjmowanych sakramentów. Oczywiście pamiątki chrztu dla malucha także mogą przyjąć taką formę i zostać mu przekazane w późniejszym czasie, ale istnieją liczne alternatywy.

Pamiątka chrztu może mieć postać posrebrzanego kubeczka z nakrywką typu „niekapka” albo ozdobnej figurki prezentującej Arkę Noego wraz z przedstawicielami niektórych gatunków zwierząt. Może to być także pozytywka z mniej lub bardziej religijnym motywem albo wręcz kolorowa skarbonka wykonana z miękkich i nieszkodliwych dla ciekawskiego malca materiałów. Na rynku znajdują swoje miejsce także lubiane przez klientów ozdobne ramki na zdjęcia z dedykacją oraz figurki z kryształami Swarovskiego.

Nie tylko małe dzieci

Chociaż przeciętnemu mieszkańcowi Polski wydaje się, że wszystkie dzieci chrzci się jako bobasy, nie jest to do końca prawda. W niektórych wyznaniach chrześcijańskich następuje to później, już na etapie szkolnym. Nie można także zapomnieć o osobach, które chrzczą się jako młodzież lub dorośli również w kościele katolickim. Często są to osoby, które zdecydowały się na to świadomie i z własnej woli, a nie zostały ochrzczone w dzieciństwie ze względu na inną wiarę rodziców lub jej całkowity brak. Pamiątka chrztu w takiej sytuacji powinna być znacznie poważniejsza i oddająca w pełni wagę decyzji, jaką podjęli.

Pamiątki chrztu są bardzo zróżnicowane i można je z łatwością dobrać zarówno do wieku, jak i preferencji obdarowywanego lub jego najbliższych. Najważniejsze jest, żeby mieć w pamięci fakt, że chrzest to ważna uroczystość religijna i powinien być potraktowany z powagą. Nie jest to okazja, na którą dobrze kupować coś kolorowego i krzykliwego, ponieważ taki prezent mógłby zostać źle odebrany.