Stan techniczny elewacji domu odgrywa kluczową rolę w kontekście kondycji całego budynku. Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa ścian, dlatego też powinna dobrze spełniać swoją funkcję ochronną. To jednak nie wszystko – wygląd fasady w dużej mierze wpływa na walory estetyczne konstrukcji i pozwala spersonalizować jej design według własnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że nawet elewacja wykonana z najlepszych materiałów dostępnych na rynków po pewnym czasie może nosić ślady nadmiernego zużycia. W takim wypadku odświeżenie może być nieuniknione. W jakie narzędzia warto się zaopatrzyć? Podpowiadamy.

Czyszczenie elewacji – myjka ciśnieniowa

Odświeżanie elewacji domu warto rozpocząć od rzeczy podstawowej, czyli usunięcia wszelkich zabrudzeń. Mowa nie tylko o kurzu czy pyle unoszącym się w powietrzu, ale również wszelkich mikroorganizmach, które często gromadzą się na zewnętrznych ścianach budynku. Ręczne mycie fasady, zwłaszcza jeśli jej powierzchnia znacznie przekracza standardowe wartości, może być męczące, dlatego warto pomyśleć o myjce ciśnieniowej. Z jej pomocą pozbędziemy się nawet uciążliwych plam z trudno dostępnych miejsc. W przypadku glonów, grzybów czy pleśni – dobrym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie specjalnego środka biobójczego.

Malowanie elewacji – podstawowe akcesoria

Malowanie elewacji to najskuteczniejszy sposób na jej odświeżenie, bez narażania się na czasochłonne i kosztowne remonty, jednak cały proces powinien być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie uszkodzenia mechaniczne – rysy, pęknięcia czy ubytki. Głębokie pęknięcia należy poszerzyć, oczyścić i zagruntować, Wypełnia się je zaprawą naprawczą, wtapia pas siatki zbrojącej z włókna szklanego i szpachluje tą samą zaprawą. Jeśli powierzchnia elewacji jest gotowa do malowania, nie pozostaje nic innego jak przejście do części właściwej. W tym celu warto wyposażyć się w takie narzędzia jak wałki czy pędzle, jednak najlepszym i najwydajniejszym rozwiązaniem okazuje się pistolet natryskowy, który pozwala pokryć ściany farbą w sposób równomierny.

Zobacz także: https://milionkobiet.pl/szalunki-scienne-na-budowie-w-jaki-sposob-je-wykorzystac/

Remont elewacji – rusztowanie budowlane

Prace elewacyjne można śmiało zaliczyć do kategorii prac na wysokościach, dlatego te ż nieodłącznym narzędziem przy remoncie jest rusztowanie używane. Powinno charakteryzować się dużą stabilnością i solidnością wykonania – w przeciwnym razie może stanowić poważne zagrożenie dla pracowników budowlanych. Dlatego też tego typu konstrukcje tymczasowe warto wynajmować tylko od sprawdzonych dystrybutorów sprzętu budowlanego – https://szalbud.pl/ posiada w swojej ofercie zarówno nowe, jak i używane rusztowania ramowe. Warto skorzystać z opcji wynajmu, która pozwala ograniczyć koszty remontowe.