Ostatnimi czasy bardzo modna stała się wieloetapowa pielęgnacja twarzy. Zakłada ona wykonanie kilku, a czasem nawet kilkunastu kroków, każdy z zastosowaniem innego kosmetyku. Jednak aby prawidłowo zadbać o cerę, nie musimy spędzać aż tyle czasu w łazience. Najważniejsze jest, aby pamiętać o dokładnym oczyszczeniu twarzy, dostarczeniu jej składników odżywczych i zwracaniu uwagi na jej bieżące potrzeby. Nie ma uniwersalnego schematu pielęgnacji dla każdego, jednak istnieje kilka podstawowych kroków, których każdy powinien się trzymać.

Demakijaż – wstęp do pielęgnacji

Podstawowym krokiem, który wykonuje większość kobiet, jest demakijaż. Wydawałoby się, że to prosta czynność, jednak nie zawsze jest wykonywana poprawnie. Podstawową zasadą jest delikatność. Dotyczy to zarówno kosmetyków, jak i wykonywanych ruchów. Wybierając kosmetyki do demakijażu, warto zwrócić uwagę na to, czy nie posiadają w składzie alkoholu, który może podrażniać. Unikajmy też stosowania kosmetyków, które szczypią nas w oczy lub podrażniają skórę. Najbardziej popularnym kosmetykiem do zmywania makijażu jest płyn micelarny. Jest on łatwy w zastosowaniu, wystarczy wylać go na wacik i przemyć twarz. Płyn micelarny poradzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem. Należy jednak zwrócić uwagę na delikatność tych ruchów, ponieważ zbyt mocne naciąganie twarzy może skutkować wcześniejszymi zmarszczkami. Demakijaż powinny wykonywać osoby, które się malują. Jeśli danego dnia ktoś nie wykonuje makijażu, może od razu przejść do kolejnego kroku.

Oczyszczanie – niezbędny krok dla każdego

Niektórzy błędnie uważają, że demakijaż i oczyszczanie to ten sam krok. Oczyszczanie należy wykonać niezależnie od tego, czy danego dnia wykonuje się makijaż, czy też nie. Polega ono na zmyciu z twarzy zanieczyszczeń z dnia codziennego. Do tego kroku można wykorzystać różne kosmetyki. Osoby będące zwolennikami wieloetapowej pielęgnacji stosują olejki, a następnie żele lub pianki zmywalne wodą. Niektórzy bazują wyłącznie na żelu lub piance oczyszczającej. W tym kroku można też wykorzystać różnego rodzaju akcesoria do mycia twarzy, takie jak szczoteczki silikonowe lub z tradycyjnego włosia, jednak nie jest to konieczne. Prawidłowe wykonanie oczyszczania zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia niedoskonałości, które często są efektem pozostawania zanieczyszczeń na twarzy.

Złuszczanie – daj skórze oddychać

Złuszczanie to krok, którego nie wykonuje się codziennie, jednak jest on bardzo ważny przy prawidłowej pielęgnacji. Nawet najdroższe i najlepsze kosmetyki nie będą miały szansy działać, jeśli skóra nie będzie pozbawiona warstwy starego naskórka. Złuszczanie można wykonywać w różnych formach: mechanicznie, chemicznie lub kwasami. Na rynku dostępne są peelingi mechaniczne drobno i gruboziarniste. Nie są one zalecane dla osób ze skórą wrażliwą, naczynkową i trądzikową. Dla tych i innych cer polecane są peelingi enzymatyczne, które nie wymagają pocierania. Ostatnio bardzo modne jest złuszczanie kwasami, które jest skuteczne, jednak należy uważać z ich stosowaniem. Złuszczanie wykonujemy 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb cery.

Nawilżanie i dostarczanie potrzebnych składników

Na tak przygotowaną cerę można nakładać kosmetyki, które posiadają składniki aktywne w odpowiedzi na konkretne potrzeby cery. Najbardziej uniwersalne to witamina C, która ma szerokie działanie m.in. rozjaśnia przebarwienia, wyrównuje koloryt, ma działanie antyoksydacyjne. Składnikiem idealnym dla cer suchych będzie kwas hialuronowy, który zapewnia dogłębne nawilżenie. Każdy musi znaleźć kosmetyki odpowiadające bieżącym potrzebom jego skóry. Składników aktywnych można dostarczać w formie serum, kremów oraz emulsji. Od czasu do czasu warto także wykonać bardziej kompleksową pielęgnację z użyciem maseczki.

Skuteczna pielęgnacja twarzy nie musi być droga ani czasochłonna. Należy jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych krokach, które spełnią podstawowe potrzeby każdej skóry. Bez nich cera nie jest w stanie regenerować się przez noc, a także czerpać z aplikowanych kosmetyków.