Kraków to niezwykle malownicze miejsce, które oferuje wiele ciekawych atrakcji dla każdego, czy to młodych osób, dorosłych, dzieci, a nawet seniorów. Co ciekawsze występują miejsca i wydarzenia, na które nie wydamy ani złotówki. Odpowiedzią na pytanie „co robić w Krakowie?” jest lista tego, co można zobaczyć w tym mieście za darmo, nie tracąc żadnych oszczędności.

Co robić w Krakowie? – słynne darmowe atrakcje

Muzeum Bursztynu jest jednym z miejsc, które wpisały się na listę „co robić w Krakowie?” przy niskim budżecie. Wynika to z tego, że codziennie za darmo można zobaczyć wyroby z bursztynu oraz mieć styczność z bursztynem surowym. Znajduje się ono przy ulicy św. Jana 2. W wyrobach z bursztynu znaleźć można biżuterię, przedmioty codziennego użytku czy przeróżne dzieła sztuki. W Muzeum mieści się stała ekspozycja pt. „Bursztyn – jego piękno i dzieje”. Najbardziej ciekawym punktem tego miejsca jest Laboratorium Bursztynu, w którym znajduje się spektrometr. Jest to urządzenie, które pozwala ocenić, czy posiadany przez nas bursztyn jest prawdziwy.

Takim must-see w Krakowie jest oczywiście Katedra Wawelska, która znajduje się na Wawelu. Codziennie bez pobierania żadnych opłat można zwiedzić samą Katedrę bez Dzwonów Zygmunta i Grobów Królewskich. Decydując się na opcję płatnego przewodnika audio musimy przygotować się na wydatek w granicach 5-7 złotych. W przypadku wyboru zwiedzania Dzwonu Zygmunta, Grobów Królewskich oraz Muzeum Katedralnego koszt biletu wynosi od 7-12 złotych.

W Krakowie

Darmowe wydarzenia kulturalne w Krakowie

Bardzo interesującym wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych Ulica, który odbywa się najczęściej na Rynku Głównym, Placu Szczepańskim, Małym Rynku oraz Starym Mieście. Wydarzenie to odbywa się co roku już od 1988. Jest ono organizowane przez Krakowski Teatr KTO na kilku scenach równocześnie, gdzie wystawianych jest około 70 spektakli, pokazy filmowe oraz spotkania publiczności ze znanymi osobistościami.

W klubie muzyczno-koncertowym Awaria często mają miejsce bezpłatne koncerty muzyki rozrywkowej. Klub znajduje się przy ul. Mikołajskiej 9. Warto wcześniej sprawdzić aktualny harmonogram, kiedy organizowane są darmowe koncerty i dokonać rezerwacji stolika. Bez tego wstęp nie będzie możliwy. Najlepiej najpóźniej zarezerwować stolik na godzinę 20.00. Podczas gorących wydarzeń sportowych Klub zapewnia ich relację na dwóch rozwijanych ekranach.

Jarmark Świętojański co roku odbywa się Krakowie. Jest on organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zazwyczaj jest on przeprowadzany w plenerze, na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem w weekend na kilka dni przed nocą świętojańską. W tym okresie pod Wawelem zaczynają pojawiać się namioty, w których nocują artyści i rzemieślnicy, którzy podczas jarmarku zapoznają uczestników ze staropolskimi tradycjami. Mowa tutaj o dawnych tańcach, kuchni, rzemiośle oraz sztuce wojennej. Obok namiotów pojawiają się kramy rękodzielnicze, gdzie znajdują się staropolskie potrawy, biżuteria, wyroby z bursztynu czy zabawki. To okazja także do zobaczenia dawnych sportów takich jak np. gonitwy na kopie czy łucznictwo konne, inscenizacji pojedynków między wojami oraz słowiański wiec. Dla dzieci przygotowane są różne ciekawe warsztaty np. pisania gęsim piórem czy pieczenia podpłomyków.