Niestety niewiele osób zdaję sobie sprawę z tego, że ta sama dieta może dawać różne efekty. Dlaczego tak się dzieje? Co najlepiej jeść żeby być zdrowym? Jak dostosować dietę do swojej sylwetki i potrzeb organizmu? Wszystko to zależy od twojej indywidualnej budowy ciała, a także pracy układu hormonalnego.

Typy sylwetek u kobiet

Warto wiedzieć, że budowa ciała kobiecego jest bardzo zróżnicowana. Wyróżnia się aż 3 typy sylwetek jakie mogą występować u pań. Sylwetka limfatyczna, tarczycowa, andrioidalna, a każdy z tych rodzajów ma inne potrzeby, a także odmienne działanie układu hormonalnego. To wiąże się z tym, że konieczne jest zastosowanie innych reguł postępowania aby organizm mógł działać prawidłowo.

Żywienie przy sylwetce andrioidalnej

Jeżeli masz sylwetkę andrioidalną w takim razie najbardziej aktywne w twoim organizmie są hormony wydzielane przez nadnercza. Takie kobiety często cechują się męską budową ciała i są bardzo tęgie. W ich przypadku tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w górnych partiach ciała. Powinny one ograniczyć spożywanie słodkich i kalorycznych przekąsek, a także całkowicie zrezygnować ze spożywania smażonych potraw. Dieta kobiet z andrioidalną sylwetką powinna głównie składać się z produktów pochodzenia roślinnego. Kobiety przy tej budowie ciała muszą spożywać produkty takie jak soja, ryby, ziarno zbóż – aby móc być szczupłą i zdrową

Dieta przy sylwetce limfatycznej

Kobiety o limfatycznych kształtach ciała wyglądają na bardzo opuchnięte, ponieważ w ich organizmie magazynuje się bardzo duża ilość wody, a także tkanki tłuszczowej. Ten typ sylwetki charakteryzuje się szybkim przebieraniem na wadze. Tkanka tłuszczowa rozkładana jest mniej więcej na całym ciele. Kobiety o tej budowie ciała powinny unikać spożywania produktów mlecznych i słodyczy. Jeżeli chcą być zdrowe i mieć płaski brzuch nie mogą zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Dieta dla sylwetki tarczycowej

Jest to ostatni typ sylwetki kobiet. U pań o takiej budowie ciała często zauważa się zwiększoną masę ciała. Jeżeli zaczynają one tyć to zazwyczaj pojawia się u nich tak zwana oponka na brzuchu. Kobiey z tarczycową sylwetką powinny unikać słodyczy, czekolady, a także kawy. Tak więc w ich diecie nie mogą pojawić się składniki, które mogą zaszkodzić tarczycy. Muszą one dbać o to, by w codziennych posiłkach nie zabrakło produktów pełnoziarnistych, warzyw i białka. Warto również zadbać o to, by dieta została skonstruowana z dietetykiem. Oprócz diety konieczne jest zadbanie o dobrą formę, czynne uprawianie aktywnych sportów w zależności od typu sylwetki. Z łatwością można dobrać sobie różne metody treningu.