Problem wągrów na nosie dotyczy praktycznie każdego, niezależnie od płci, wieku czy rodzaju cery. Można jednak skutecznie z nimi walczyć za pomocą sprawdzonych, domowych metod. To prostsze niż się wydaje.

Co to są wągry?

Wągry to potoczna nazwa zaskórniaków, które pojawiają się na ciele na skutek nadaktywności gruczołów łojowych, a w konsekwencji zatkania ujścia mieszka włosowego oraz współistniejących zakażeń bakteryjnych. Z wyglądu przypominają drobne, wypukłe, czarne kropki na powierzchni skóry. Wągry występują najczęściej w miejscach największego nagromadzenia gruczołów łojowych, a więc w tzw. „strefie T”, obejmującej czoło, nos i brodę, choć pojawiają się też na ramionach czy plecach.

Ciemne, niewielkie i bezbolesne grudki to tzw. zaskórniaki otwarte, które w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji mogą przekształcić się bolesne, wypełnione ropą krosty. Są też tzw. zaskórniaki zamknięte w postaci małych, podskórnych grudek wypełnionych białą treścią. O ile zaskórniaki otwarte można usunąć ręcznie, o tyle zaskórniaków zamkniętych nie da się wycisnąć samodzielnie. W celu likwidacji wągrów najlepiej udać się na wizytę do salonu kosmetycznego, a jeżeli problem wągrów systematycznie powraca to należy udać się na wizytę do dermatologa lub kosmetologa, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Chociaż występowanie zaskórniaków powiązane jest z nastoletnim trądzikiem, to jednak problem ten dotyka osób w każdym wieku.

Wągry na nosie – jak sobie z nimi radzić?

Chyba najwięcej problemów sprawiają wągry na nosie. Zarówno pod względem estetycznym, gdyż rzucają się w oczy postronnym obserwatorom, jak i w kontekście sposobów ich usuwania. Podstawową metodą walki z wągrami, i zarazem strategią zapobiegawczą, jest odpowiednia i systematyczna higiena skóry twarzy. Warto w tym celu sięgnąć po głęboko oczyszczające żele i maseczki na bazie kwasu salicylowego, glinki i aktywnego węgla. Jeśli takie standardowe metody nie działają, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Swego czasu bardzo popularne były – i od pewnego czasu są zyskują na popularności znowu – oczyszczające plastry kosmetyczne przeznaczone do zwalczania wągrów na nosie, które wydobywają zanieczyszczenia, detoksykują skórę i zwężają pory, co zapobiega ich ponownemu zanieczyszczeniu. Jednak nie trzeba kupować takich plastrów w aptece, bo można przygotować je w domu, wykorzystując do tego podstawowe składniki, które prawie zawsze znajdą się w naszej kuchni.Wągrów na nosie nie należy wyciskać, ale można radzić sobie z nimi za pomocą innych, przyjaznych dla skóry, domowych sposobów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Jak radzić sobie z wągrami na nosie domowymi sposobami?

Wspomniany już plaster na wągry na nosie można przygotować, wykorzystując do tego chusteczki higieniczne i białko kurzego jajka. Najpierw trzeba dokładnie oczyścić twarz, następnie rozsmarować na nosie roztrzepane białko i położyć w tym miejscu kawałek chusteczki. Po kwadransie możemy zdjąć tak wykonany plaster, na którym osadzą się zanieczyszczenia.

Możemy przygotować też maseczkę na bazie cytryny i soli. Wystarczy pół łyżeczki soku z cytryny, łyżeczka soli i łyżeczka wody. Po wymieszaniu składników maseczkę nakładamy na nos i wcieramy ją przez 3-4 minuty. Następne spłukujemy twarz wodą – najpierw letnią, a potem zimną (pomaga to w zamknięciu porów). By skutecznie zwalczyć wągry na nosie, a zarazem nie dopuścić do podrażnienia twarzy przez sok z cytryny, zabieg ten powinno się powtarzać nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu. Bardzo proste jest też własnoręczne przygotowanie maseczki na wągry na nosie ze sproszkowanej glinki, których szeroki wybór dostępny jest w aptekach i drogeriach.

Jak zapobiegać wągrom na nosie?

Po pierwsze, higiena. Po drugie, odpowiednia dieta, bogata w witaminy A, B2, B6, E kwasy omega-3. Trzeba też unikać nadmiernego spożycia nabiału, alkoholu i słodyczy. Po trzecie wreszcie, musimy wyzbyć się odruchu dotykania twarzy, choć  dla wielu jest to prawdopodobnie najtrudniejszy element walki z wągrami na nosie.