Łyżwiarstwo figurowe to naprawdę piękna dziedzina sportu. Jest ona niezwykle widowiskowa i efektywna, wymagająca jednocześnie dużych umiejętności od łyżwiarza. Dlatego też wzbudza tyle różnych emocji. Istnieje naprawdę wiele powodów, dla których warto zainteresować się właśnie tym rodzajem łyżwiarstwa. Tak samo wiele jest kwestii, na które musimy zwrócić uwagę. Chyba najistotniejszą z nich będzie wybór odpowiedniej jakości sprzętu. Możemy je również wypożyczyć, jednak w sytuacji gdy chcemy zainteresować się tym sportem na poważnie, warto zdobyć się na tę inwestycję. Jak więc wybrać dobrej jakości sprzęt do łyżwiarstwa figurowego i na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać sprzęt do łyżwiarstwa figurowego?

Potrzebne nam zaopatrzenie do łyżwiarstwa figurowego to w zasadzie przede wszystkim dobrej jakości łyżwy. Są one również dość specyficzne, bowiem różnią się od wszystkich innych dobrze nam znanych rodzajów. Jest to odpowiednie obuwie wykonane ze skóry z podeszwą, na której znajduje się łyżwa. W przypadku tego rodzaju łyżwiarstwa będzie ona o wiele bardziej cienka, o ostro zakończonych końcach. Sprzęt do łyżwiarstwa figurowego to świetna inwestycja na lata. Warto wybrać dobrą ofertę w sprawdzonym sklepie, takim jak Decathlon.pl. Dzięki temu uzyskamy produkty o naprawdę dobrej jakości.

Łyżwy przeznaczone do tej dyscypliny sportu są zdecydowanie najcięższe ze wszystkich. Ma to spowodować ochronę nogi i kostki podczas wykonywania skomplikowanych figur. Płozy łyżew przykręcone są za pomocą śruby do jego powierzchni. Nie są one do końca płaskie, mają lekkie zakrzywienie tworzące łuk określany jako rocker. Ma on rowek zakończony z przodu ząbkami, które wykorzystywane są najczęściej w skokach. Podczas wykonywania obrotów używa się tak zwanego idealnego punktu, który jest najbardziej zaokrągloną częścią ostrza płozy.

Jaką płozę wybrać do łyżwiarstwa figurowego?

Jeśli chodzi o odpowiedni dobór płozy do łyżwiarstwa figurowego, to należy dostosować ją przede wszystkim do jej przeznaczenia. Powinna być więc ona odpowiednio cienka, długa i ciężka oraz odpowiednio zakończona ząbkiem. Taka budowa umożliwia wykonanie naprawdę różnych kombinacji na lodzie. Warto także dostosować ją do preferowanego przez nas typu jazdy, a więc w przypadku użycia rekreacyjnego wybierzmy szeroki model z rowkiem w środku o zaokrąglonym końcu. Natomiast w przypadku figur tanecznych najlepszym wyborem będzie krótka płoza z małym ząbkiem na czubku.

Łyżwiarstwo figurowe to efektowna, ale i wymagająca dyscyplina wymagająca dobrej jakości sprzętu

Łyżwiarstwo figurowe to bardzo wymagająca dyscyplina, w której należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo zawodników. Konieczność wykonywania trudnych i skomplikowanych figur wymaga odpowiedniego dopasowania łyżew do nogi użytkownika. Buty te powinny być odpowiednio komfortowe, nie mogą być one więc zbyt ciasne czy szerokie, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia kontuzji.

Sprzęt do łyżwiarstwa figurowego- na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli dobierzemy odpowiedni sprzęt, pozostaje nam tylko udać się na lodowisko i rozpocząć swoją przygodę z łyżwiarstwem figurowym. To niebywale piękny sport, który wymaga od nas naprawdę dużej precyzji i umiejętności. Jednak opanowanie wszystkich  figur da nam niebywale wiele satysfakcji.