Rozwarstwienie, wielorakość osobowości to jeden z najbardziej powszechnych problemów psychologicznych, który jako zaawansowane zaburzenie, mogące zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta oraz osób, znajdujących się w jego otoczeniu zakwalifikowano do chorób, podlegających leczeniu psychiatrycznemu. Wielokrotnie słyszymy o przypadkach podwójnej osobowości, jednak to, co opisuje Daniel Keyes jest zadziwiające, przerażające, do granic nietypowe. Człowiek o dwudziestu czterech osobowościach to zapis przypadku BilliegoMilligana, na którego przykładzie przekonasz się, jak możliwe jest życie w jednym ciele o dwudziestu czterech zupełnie odmiennych osobowościach.

Jedno ja czy dwadzieścia cztery ja?

Wyobraź sobie, że jesteś homoseksualną kobietą, pragnącą spełnić swoje oczekiwania, jednak Twoje ciało to mężczyzna. Czy będąc ośmioletnim chłopcem, który ciągle odczuwa ból możesz normalnie funkcjonować? Twoje ciało to mężczyzna. Handlujesz narkotykami, po chwili jesteś potencjalnym samobójcą, który ciągle ma ochotę spać. Jeśli nie śpisz, chcesz się zabić. Jeden człowiek o zdiagnozowanej chorobie psychicznej nie posiada zdrowo działającej świadomości, która jasno wskazywałaby mu, która z jego osobowości jest tą główną, prawdziwą. Wyobraź sobie, że zupełnie nie wiesz, kim właściwie jesteś. A może nie potrafisz zdać sobie sprawy z faktu, że Twoja osobowość się wyłącza i staje się inną osobowością. Nie ma kontaktu pomiędzy różnymi osobowościami, nie wiedzą o sobie. Przecież nie mogłyby funkcjonować razem, obok siebie, a nawet osobno, ale wiedząc o sobie. Są zupełnie różne. Nowy człowiek o 24 twarzach audiobook, czytany przez Macieja Kowalika to podróż w głąb psychicznego rollercoastera, w którą warto wyruszyć, by poznać możliwości ludzkiego umysłu.

Czy mając dwadzieścia cztery twarze można żyć uczciwie?

W jaki sposób żyć z wewnętrzną koniecznością dzielenia swojego jednego Ja na dwadzieścia cztery części? Czy możliwym jest udzielenie wsparcia jednej z osobowości? Czy mając dwadzieścia cztery osobowości, dzielisz je na równe odcinki czasowe? Czy każda z nich dominuje przez z góry określony czas? Czy zależy Ci na tym, by dowiedzieć się czy jesteś kimś innym co godzinę, a może codziennie budzisz się jako inna osoba? Kiedy zachodzi zmiana? Czy można ją realnie i fizycznie odczuć? Billy, bohater audiobooka, wielu filmów dokumentalnych, książki i serialu, powstałych na gruncie tej niezwykłej choroby-niezwykłej, bo w swoim przerażającym przebiegu to ewenement, którego dotąd nie znała historia medycyny trafił do celi w wyniku serii gwałtów, o które podejrzana była jedna z jego osobowości. Dopiero w celi uzyskał pomoc psychiatryczną, która zjawiła się w odpowiedzi na obserwację jego nietypowych zachowań oraz przemyśleń. Dowiedz się, jak przebiegała historia tego przypadku i czy zakończenie przyniesie odpowiedź na nurtujące Cię pytania. Jak to możliwe, że do momentu aresztowania człowiek funkcjonował w takim stanie?