Urządzając sypialnię zazwyczaj zastanawiamy się jakie łóżko i szafki do niej wybrać. Niekiedy jednak jej wielkość sprawia, że pole manewru jest mocno ograniczone i zamiast dużej szafy typu komandor będzie trzeba wybrać komodę. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Co to jest komoda?

Komoda to niewielki mebel, który wyposażony jest zazwyczaj w dwie lub trzy szuflady. Dzięki niewielkim rozmiarom idealnie pasują do pomieszczeń, gdzie mały metraż ogranicza możliwości aranżacji i wykorzystania większych szaf, jak choćby typu komandor, które zajmują przeważnie całą ścianę.

Mimo iż są niewielkich rozmiarów mogą bardzo dużo pomieści. Wysuwane szuflady są pojemne, a czasem zastępują je nawet małe drzwiczki, które dodają im uroku. Udając się do sklepu z meblami można bez problemu dopasować rodzaj komody, do panującego stylu w sypialni.

Komoda do sypialni – jaka duża?

W sklepach można znaleźć komody do sypialni w różnych rozmiarach. Jedne modele będą miały dwie szuflady a inne nawet sześć. Zastanawiając się nad wyborem mebla należy wziąć pod uwagę to jaką funkcję on ma pełnić.

Jeśli będą w nim chowane drobiazgi to w zupełności wystarczy komoda, która ma dwie szuflady. Natomiast w przypadku, gdy będą w niej przechowywane ubrania, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie model z większą pojemnością.

Ponadto rozmiar komody warunkuje także aranżacja wnętrza i styl, jaki panuje w sypialni. Kolejnym ważnym aspektem jest również wielkość powierzchni gdzie ma ona stać.

Jak zachować porządek w komodzie do sypialni?

Szuflady to bardzo wygodne rozwiązanie do przechowywania wszelkiego rodzaju drobiazgów, jak i ubrań. W opinii wielu ludzi są one nawet wygodniejsze niż tradycyjne półki w przestronnych szafach. Zadbanie o należyty ład w komodzie to priorytet, gdyż łatwo wymieszać w nich odzież, która nie jest niczym oddzielona. W tym celu najlepiej jest zastosować kilka praktycznych rad:

  • wybierać ubrania ze spodu szuflady
  • wkładać poukładane ubrania
  • odpowiednio segregować rzeczy

Problem może się pojawić w szufladzie z bielizną, w której może się ona mieszać. W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup specjalnych przegródek lub nawet wykonanie ich samemu z kawałka deski, ewentualnie kartonu. W ten sposób oddzielona bielizna nie będzie się plątać i pozwoli zaoszczędzić czas, który trzeba by było marnować na przebieranie ubrań w szufladzie.