Niegdyś modne kabiny prysznicowe z brodzikiem coraz śmielej zaczyna zastępować odpływ liniowy. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest idealnym rozwiązaniem do łazienki. Przede wszystkim jest on o wiele praktyczniejszy i estetyczniejszy, ale czy można go zamontować w każdym domu?

Co to jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy składa się ze wbudowanego w podłogę kanalika, którego zadaniem jest odprowadzenie wody spod prysznica. Cały system jest dodatkowo zamaskowany estetycznie wyglądającą kratką, dopasowaną pod kolor podłogi.

Dzięki zachowaniu spadku podłogi, woda trafia bezpośrednio do odpływu. Ważne jest, aby wynosił on minimum 2,5 procent nachylenia, ponieważ w innym przypadku może niedostatecznie spełniać swoją funkcję.

Odpływy liniowe najczęściej stosowane były na obiektach sportowych takich jak baseny, natomiast dziś coraz częściej zaczynają być wykorzystywane w prywatnych domach. Na rynku można spotkać je w różnych rodzajach:

  • proste
  • narożne
  • łukowe

Zazwyczaj kanaliki montowane są przy ścianie, chodź przy zachowaniu odpowiednich kątów nachylenia mogą także znajdować się w centralnej części kabiny prysznicowej. Zastosowanie takiego rozwiązania jest o wiele bardziej estetyczne niż w przypadku tradycyjnych kabin z brodzikami.

Czy odpływ liniowy można montować w każdej łazience?

Głównymi atutami odpływów liniowych są z pewnością funkcjonalność oraz minimalistyczny wygląd. Najczęściej jest on wykorzystywany w łazienkach, które są małe i nie ma miejsca na wydzielenie miejsca pod brodzik. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest postawienie szklanej ściany, która będzie okalać strefę prysznicową.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że w nie każdej łazience będzie możliwość zamontowania takiego systemu. W szczególności w starszych blokach może być z tym problem, gdyż nie są one przystosowane do nowoczesnych rozwiązań. Najlepiej będzie w takim przypadku skorzystać z porady fachowca.

Jakie są zalety odpływu liniowego?

Odpływ liniowy daje przede wszystkim duże możliwości aranżacyjne. Prysznic bez brodzika będzie bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku mieszkań urządzonych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Jego funkcjonalność także docenią osoby starsze, które nie będą miały najmniejszych problemów z dostaniem się do strefy prysznicowej.

Ponadto odpływ liniowy ma także duże plusy, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Brodziki oraz wanny wymagają dokładnego czyszczenia, gdyż brud dostaje się we wszystkie ich zakamarki. Przy nowoczesnym systemie odpływowym wszystkie prace opierać będą się jedynie na umyciu płytek i szklanych ścian.