Świat mody jest olśniewający, chwytliwy i co najmniej inspirujący. Być może nie interesuje nas szczególnie ta błyszcząca branża, ale wszyscy jesteśmy do pewnego stopnia zainteresowani naszym wyglądem i stylem. Dlatego warto przyjrzeć się różnorodnym innowacjom w modzie, które mogą zrewolucjonizować nasze szafy.

Dzięki postępowi technologicznemu i rosnącym obawom o środowisko, moda stała się bardziej przyjazna dla środowiska i funkcjonalna niż kiedykolwiek. Sprawdźcie jedne z najfajniejszych innowacji, które zmieniają dzisiejszą branżę mody.

Moda drukowana 3-D

Niesamowita drukarka 3D może tworzyć wiele fajnych przedmiotów, do których należą elementy budowlane, materiały przemysłowe, narzędzia medyczne, żywność, a nawet ubrania. W ten sposób drukarka 3D pozwala na realizację pomysłów projektantów spoza świata. Wszystko, co muszą zrobić, to wprowadzić swoje pomysły do komputera, sprawdzić, czy są wykonalne, i wydrukować swoje dzieło!
Technologia ta doprowadziła do powstania takich innowacji jak buty 3D, a nawet biżuteria 3D. Pomimo oburzających i mistrzowskich projektów, wiele z tych trójwymiarowych elementów mody jest zaskakująco funkcjonalnych i możliwych do noszenia. W niedalekiej przyszłości, być może będziesz mógł nawet wydrukować niektóre z butów, które widziałeś w swoich ulubionych filmach lub programach telewizyjnych.

Upcyklowana biżuteria

Nie musisz już więcej szkodzić środowisku kupując kosztowną, nowiutką biżuterię. Zamiast tego kupuj ekologiczną biżuterię upcyklowaną, taką jak bransoletki wykonane ze skrawków budowlanych. Będzie to odpowiedzialny wybór i nadal będzie wyglądać modnie.

AirDye

Tradycyjne barwienie marnuje miliony galonów wody każdego roku. Dzięki AirDye mamy jednak proces, w którym barwnik jest przenoszony na tkaninę pod wpływem ciepła, co zmniejsza zużycie wody do prawie zera.

Biżuteria aktywowana z GPS

Biżuteria nie tylko sprawia, że dobrze wyglądasz, ale teraz możesz czuć się bezpiecznie. Denerwujesz się, że wracasz w nocy do domu? Jeśli tak, to biżuteria z GPS-em może być tylko wyborem dla Ciebie.
Firma o nazwie Cuff wyszła z nową linią biżuterii z obsługą GPS, która umożliwia alarmowanie wybranych kontaktów alarmowych. Jeśli spotkasz się z niewygodną lub niebezpieczną sytuacją, po prostu naciśnij pewien punkt na biżuterię, a wiadomość (wraz z lokalizacją) zostanie wysłana do Twojej rodziny i przyjaciół.
Biżuteria ta otrzymuje również wibrujące alerty od wybranych kontaktów, aby dać Ci znać, czy ktoś próbuje się z Tobą skontaktować. Te elementy są tak eleganckie, że nikt nie będzie wiedział, że jest to urządzenie zabezpieczające. W ten sposób możesz pozostać bezpieczna nawet jeśli nie masz dostępu do swojego telefonu w niebezpiecznym momencie.

Druk cyfrowy

Ponownie, tradycyjne barwienie marnuje miliony galonów wody wraz z zużyciem innych cennych zasobów. Druk cyfrowy nakłada kolory i wzory bezpośrednio na tkaninę. To nie tylko zmniejsza straty wody o 95%, ale również zmniejsza zużycie energii o 75%. Dzięki tej technice ilość odpadów tekstylnych jest również zredukowana w znacznym stopniu.

Tekstylia cięte laserowo

Koronki i hafty sprawiają, że tekstylia są droższe, ponieważ są wykonywane ręcznie i czasochłonne. Tekstylia wycinane laserowo mają taki sam wygląd jak te ręcznie haftowane, ale za niższą cenę. Nie tylko to, ale gotowy produkt wygląda bardziej nieskazitelnie i blisko niż ręcznie haftowane koronki.

Spodnie z ładowarką komórkową

Jeśli jesteś wielkim fanem techniki lub osobą, która zawsze jest w ruchu, to ta para spodni może być dla Ciebie! W 2014 roku, projektant Adrien Sauvage i Microsoft współpracowali, aby wymyślić pierwszą na świecie parę spodni, które mogą ponownie naładować Twoje telefony!
Ta para ma przednią kieszeń, która jest wyposażona w bezprzewodową ładowarkę Nokia. Ładowarka ta wykorzystuje pole elektromagnetyczne do ładowania telefonu, gdy znajduje się on w kieszeni. Wszystko, co musisz zrobić, to wsunąć telefon do kieszeni odpocząć łatwo wiedząc, że nie zabraknie Ci energii z baterii w każdej chwili wkrótce!

Smart Watches

Mimo że sprytne zegarki nie zapoczątkowały trendu „wearable techie”, to oczywiście zrobiły sporo hałasu. Wydanie tych smartwatchów powoli przejęło poprzednie innowacje, takie jak fitness trackery.
Smart zegarki, takie jak Apple Watch funkcji na wiele sposobów oprócz bycia zegarkiem. Odbiera on również połączenia telefoniczne i wiadomości, a ponadto ma dostęp do aplikacji, jak również fitness trackerów.

Samsung Gear wprowadził bardziej dynamiczną konstrukcję z funkcją kamery i wideo. Dla tych, którzy chcieliby nosić smartwatch, ale nie chcą wyglądać jak technik, smartwatch LG z ich klasycznymi wzorami timepieces może być lepszym wyborem.

Kurtka z panelemi słonecznymi

Pomysł noszenia na ubraniach paneli słonecznych może wydawać się nieco nieporęczny, ale nie można zaprzeczyć, że technologia ta może robić niesamowite rzeczy, takie jak ładowanie telefonu w dowolnym czasie i miejscu. Kilka lat temu Tommy Hilfiger wyszedł z kurtką, którą panele słoneczne przymocowano z tyłu.

Na szczęście, kurtka słoneczna nie jest tak ciężka. Noszenie tej kurtki pozwoli Ci naładować smartfony, tablety, a nawet laptopy. Freelancer w podróży na pewno doceni ten wynalazek!

Dużo więcej projektantów przychodzi i eksperymentuje z ubraniami zawierającymi ogniwa słoneczne. Są one nadal w pracach, ale pierwszy krok został już zrobiony.

Odzież wykonana z plastikowych toreb i butelek po piwie

Teraz jest świetny sposób, aby zwiększyć ilość materiałów nie ulegających biodegradacji, takich jak butelki i torby: zrób z nich ubrania! Materiały te są rozkładane na drobne kawałki, topione i rozcieńczane, aż staną się włókniste. Następnie te syntetyczne włókna są przetwarzane na różne materiały odzieżowe.

Na przykład firma odzieżowa „I Am Not A Virgin” produkuje odzież, taką jak spodnie dżinsowe, z włókien syntetycznych. Każda para wykorzystuje w 25% włókna materiałów z recyklingu i w 75% bawełnę. Powstała w ten sposób para dżinsów jest miękka, a jednocześnie tak wytrzymała, jak każda zwykła para dżinsów dżinsowych. W rzeczywistości, ponieważ tworzywo sztuczne samo w sobie trwa praktycznie wiecznie, te dżinsy pochodzące z recyklingu mogą w rzeczywistości trwać dłużej niż dżinsy tradycyjne.

Niektórzy postrzegają modę jako wyraz siebie, a inni jako spełnienie dobrze sprzedającego się pragnienia. Moda to z pewnością kwitnący biznes na całym świecie, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.
Choć nie ma jednego sposobu, aby zdefiniować modę lub przewidzieć, jaki trend będzie w przyszłości, możemy się zgodzić, że istnieje kilka fajnych innowacji w tej dziedzinie. Projektanci, użytkownicy i obserwatorzy mają swój udział w definiowaniu mody, warto więc dowiedzieć się, co może ona zaoferować.