Proszenie o pomoc nie przychodzi łatwo. Boimy się bycia uznanym za słabych, odmowy czy odrzucenia. Wstydzimy się też tego, że sobie z czymś nie radzimy. Takie podejście nie jest jednak właściwe. Wszak zaniechanie szukania pomocy nie sprawi, że problem zniknie. Jeśli chcemy mieć pewność, że ktoś nas wysłucha i pomoże, zwróćmy się o pomoc do psychologa. Czy jest się czego bać?

Dlaczego proszenie o pomoc jest trudne?

Strach przed proszeniem o pomoc (psychologa czy bliskich nam osób) ma wiele przyczyn. Być może kiedyś nam ktoś odmówił? A może, gdy poprosiliśmy o pomoc usłyszeliśmy, że przesadzamy z problemem? A może zwyczajnie boimy się przyznać, że w naszym życiu nie jest tak kolorowo, jak to przedstawiamy na co dzień? Zdarza się także, że boimy się uznania nas za słabych i niezaradnych.

Paradoksalnie niekiedy dużo trudniej jest prosić o pomoc bliskie osoby niż obce, np. psychologa czy psychiatrę. Czasem są to też jedyne osoby do których możemy zwrócić się z problemem. Pomoc taką oferuje na szczęście prawie każde miasto. Wystarczy wbić w Internet hasło, jak choćby psychoterapia Warszawa Mokotów, aby znaleźć fachową pomoc, bliżej lub dalej od naszego miejsca zamieszkania.

Strach przed psychologiem – z czego wynika?

Strach przed pójściem do psychologa dotyka prawie każdą osobę, u której pojawiła się myśl o wizycie. Jest to przecież nowe doświadczenie, nieznane. To także otworzenie się przed obcą osobą. Na tym etapie nie każdy zdaje sobie sprawę, że pomoc obcej osoby pozwala pozostać w pewnego rodzaju strefie komfortu. Dodatkowo psycholog nikomu nie powie o naszych problemach.

Wiele osób nie rozumie też i nie wie, jak działa pomoc psychologa. Niektórzy mylą go z psychiatrą i boją się stygmatyzacji otoczenia, które uzna ich za chorych. To jednak niepotrzebne obawy, zważywszy choćby na to, że w naszym społeczeństwie dostępna jest np. psychoterapia par i małżeństw, na którą uczęszcza sporo osób, a których nikt nie krytykuje z tego powodu.

Co nas powstrzymuje przez wizytą u psychologa?

Życie z problemem może niektórym wydawać się lepszym rozwiązaniem niż szukanie jego rozwiązania. Często unikamy psychologa bo nie chcemy rozgrzebywać ran, przypominać sobie przeszłości czy przywoływać bolesnych emocji. Unikamy więc zmierzenia się z problemem, choć ten w nas dręczy. W wielu przypadkach wstydzimy się też o nim mówić.

Oczywiście lękiem napawają nas także zmiany, które zajdą w naszym życiu w czasie uczęszczania do psychologa. Obawiamy się, czy nie będzie gorzej niż jest. Dodatkowo paraliżuje nas potencjalna stygmatyzacja otoczenia i wytykanie palcami. Wszystkie te argumenty, strachy, nie pozwalają nam często zrobić kroku na przód, przez co tkwimy w miejscu, jak w pułapce.

Co zrobić, aby przełamać strach przed psychologiem?

Jeśli boimy się wizyty u psychologa, skorzystajmy z Internetu i informacji na temat tego, jak ona wygląda. Albo wbijmy w wyszukiwarkę wspomniane już wcześniej hasło psychoterapia Warszawa Mokotów, wybierzmy psychologa, zadzwońmy i zwyczajnie zapytajmy, na czym polega spotkanie. Ewentualnie też możemy napisać e-maila.

Możemy też porozmawiać z osobami, które doświadczenia tego rodzaju za sobą (np. na forum internetowym). Warto też przyjrzeć się własnym obawom dotyczącym wizyty. Spisać je i pomyśleć, czy aby na pewno są racjonalne. Warto też mieć na uwadze, że wizyta jest anonimowa. A o tym, co się na niej wydarzy, będziemy wiedzieć tylko my i psycholog.

Kiedy trafiamy do psychologa?

Jeśli rozważamy wizytę w poradni, znaczy to, że nasz problem zaczyna nas przytłaczać. Często na wizytę decydujemy się, gdy nie dajemy sobie już rady a nasze życie i relacje z otoczeniem zaczynają się psuć. Niekiedy też na wizytę umawia nas ktoś bliski, widząc w jakim jesteśmy stanie. Zazwyczaj jest to decydujący moment i początek zmian na lepsze.

Czemu warto skorzystać z pomocy psychologa?

Przede wszystkim nie każdy z nas ma osobę, której może „wygadać się”. Nie każdy też ma problemy na które by to pomogło. Są bowiem i takie, w rozwiązaniu których nie pomoże ani rozmowa z przyjacielem ani towarzyskie spotkanie. Niektóre problemy to traumy czy poczucie winy, które trzeba przepracować. To także problemy, które aby rozwiązać, należy zajrzeć głęboko w siebie.

Psycholog jest osobą, która nas przez to poprowadzi. Pozwoli nam poznać samych siebie, poznać mechanizmy tego, jak działamy. Na wizycie spojrzymy na siebie i na nasze problemy z innej perspektywy, która pozwoli nam okiełznać to, co nam doskwiera. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach pomóc nam może tylko osoba z doświadczeniem.