Propriocepcja inaczej trening, który polega na wypracowaniu zmysłów czucia własnego ciała. Stosowany jest najczęściej podczas rehabilitacji po urazach. Trening przyczynia się do poprawienia sprawności fizycznej organizmu, ale również wpływa na zwinność, a także kondycję ruchową naszego ciała. Warto zaznaczyć, że propriocepcja pomaga usprawnić czucie głębokie, dzięki czemu człowiek zdobywa świadomość, gdzie znajdują się części jego ciała w danym momencie wykonywania ruchu.

Jak wykonać trening czucia głębokiego?

Aby wzmocnić swój organizm i zyskać większą świadomość ruchową, możemy przy użyciu narzędzi takich jak piłki gimnastyczne, taśmy treningowe czy trampoliny przeprowadzić ćwiczenia, dzięki którym receptory zmysłu kinestetycznego będą prawidłowo funkcjonowały.

Ćwiczenia przy pomocy piłki gimnastycznej nie wymagają od nas dużej przestrzeni ani wielu akcesoriów, dzięki czemu możemy samodzielnie je wykonać. Wystarczy usiąść na piłce i naprzemiennie podnosić raz jedną raz drugą stopę lub położyć ciało na piłce i naprzemiennie prawa ręka lewa noga unosić ciało do góry podczas ćwiczeń. Doskonałym ćwiczeniem, które wspomoże czucie głębokie, jest chodzenie z woreczkiem na głowie, tak aby on nie spadł.

Dlaczego właściwa koordynacja ruchowa jest ważna?

Nieprawidłowości związane z czuciem głębokim mogą być spowodowane przez urazy mięśni, kości, stawów czy urazy w obrębie mózgu. Propriocepcje warto trenować, aby zyskać pełną sprawność ruchową oraz doprowadzić organizm do momentu pełnej świadomości. Warto zauważyć, że u osób, które dotyka zanikanie wzorców ruchowych, występują problemy z chodzeniem, chwytaniem przedmiotów oraz z wchodzeniem po schodach. Czucie głębokie i ćwiczenia z nim związane zapewnią nam komfort psychiczny, a także poprawią zdolności manualne. Jeżeli zauważymy problemy związane z czuciem, powinniśmy się udać do lekarza.

Nowoczesne pomoce dydaktyczne wspomagające koordynację ruchową

Pomoce dydaktyczne przeznaczone dla treningu propriocepcji od samego początku wspierają młodszych i starszych ludzi na drodze do poznania świadomości ruchowej ciała. Wśród nich znajdziemy maglownice do terapii zaburzeń, worki do zabaw ruchowych, piłki gimnastyczne lub skakanki. Dzięki korzystaniu z tych przyborów nasza sprawność fizyczna się zwiększy i będziemy mogli świadomie wykonywać czynności, z którymi mieliśmy problem. Warto zaznaczyć, że prawidłowo przeprowadzona integracja sensoryczna w przypadku dziecka wpływa na zdolności poznawcze oraz na jego prawidłowy i stabilny rozwój.