Jeszcze do niedawna w łazienkach spotkać można się było z dwoma typami urządzeń. Mowa tu o pralce i suszarce. Takie rozwiązanie miało jedną istotną wadę. Otóż oba urządzenia zajmowały dość dużo miejsca. Dziś jest jednak alternatywą, a jest nią pralka z funkcją suszenia. Urządzenie skutecznie piętrze i suszy ubrania, a do tego zajmuje o wiele mniej miejsca. Warto zatem wiedzieć, czym charakteryzuje się pralki-suszarka i czy warto ją kupić.

Jakie są zalety pralki z funkcją suszenia?

Jak można się domyślić, urządzenie łączy w sobie funkcje pralki i suszarki. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest z pewnością to, że po zakończeniu prania z urządzenia wyjść można już suche ubrania. Nie trzeba już go rozwieszać i czekać aż wyschnie. Nie da się ukryć, że jest to spora oszczędność czasu i niemała wygoda. Poza tym takie rozwiązanie to również oszczędność pieniędzy. Koszt zakupu pralki z funkcją suszenia jest bowiem znacznie niższy w porywaniu z kosztem zakupu osobno pralki i suszarki. Poza tym, jak już wspomniano, pralki-suszarka pozwala zaoszczędzić miejsce w łazience. Dlatego nad zakupem takiego urządzenia zastanowić powinni się właściciele łazienek o małym metrażu.

Jak wygląda pranie w pralce z funkcją suszenia?

Jeśli chodzi o sam proces prania to w przypadku pralko-suszarki nie różni się on niczym od tego, jak wygląda to w przypadku tradycyjnej pralki. Cykl prania wyglądu tu dokładnie tak samo. Ubrania wkładane są najczęściej przez drzwi przednie. Na rynku dostępne są także pralki z funkcją suszenia wyposażone w dodatkowe drzwi umożliwiające dołożenie prania, o którym np. na początku się zapomniało. Urządzenie umożliwia ustawienie automatycznego suszenia zaraz po zakończonym praniu. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie monitorować tego czy pranie już się skończyło, aby włączyć suszenie.

Jak wygląda suszenie w pralce z funkcją suszenia?

Funkcja suszenia polega na poddaniu wypranych ubrań działaniu gorącego powietrza. W pralko-suszarkach proces suszenia ubrań odbywa się nieco inaczej niż z tradycyjnych suszarkach. To, w jaki sposób przebiega suszenie, zależy od konkretnego rodzaju urządzenia. W przypadku pralko-suszarki kondensacyjnej powietrze podgrzewane jest przez zamontowane grzałki. Powietrze przenoszone jest przez wymiennik ciepła, który je schładza i skrapla. Następnie powstała wilgoć usuwana jest do odpływu. Proces ten powtarzany jest do skutku, aż ubrania całkowicie wyschną. Sprawdź Pralka z funkcją suszenia – jak to działa? Innym typem urządzenia jest pralko-suszarka z pompą ciepła. Urządzenia te wyróżniają się zastosowaniem nowoczesnej technologii podgrzewania powietrza. Dzięki niej możliwe jest suszenie tkaniny w niższej temperaturze. Ogromną zajęta tego rozwiązania jest to, że ubrania nie ulegają rozciągnięciu, skurczeniu czy uszkodzeniu. Poza tym urządzenia z pompą ciepła zużywają zdecydowanie mniej energii elektrycznej.

Czym się kierować wybierając pralkę z funkcją suszenia?

Na rynku dostępne są różne modele pralko-suszarek. Wybierając konkretne urządzenie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim bardzo ważna jest klasa energetyczna. Im lepsza, tym mniej energii elektrycznej urządzenie będzie pobierać, co przełoży się na mniejsze rachunki za prąd. Warto pod tym kątem postawić na urządzenia o klasie energetycznej A+++. Drugim istotnym kryterium jest wielkość urządzenia. Pod tym kątem pralka z funkcją suszenia musi być dopasowana do metrażu łazienki. Wspomnieć trzeba jeszcze o poziomie hałasu urządzenia podczas pracy. Im jest on mniejszy, tym oczywiście lepiej. Poza tym urządzenie odpowiadać powinno na indywidualne potrzeby i oczekiwania.