Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet mięśnie dnia miednicy są strukturami, które mają ogromny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie (m.in. na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i wydalniczego). Jeżeli kondycja i stan mięśni dna miednicy nie są zbyt dobre, wówczas może dojść do dokuczliwych dolegliwości – często jest to nietrzymanie moczu. Z tym problemem można sobie poradzić. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest fizjoterapia uroginekologiczna.

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to młoda, choć już dynamicznie rozwijająca się dziedzina rehabilitacji. W teorii miała dotyczyć głównie kobiet, choć coraz częściej obejmuje swoim zakresem także mężczyzn i dzieci.

Jaki jest cel fizjoterapii uroginekologicznej? To przede wszystkim profilaktyka oraz terapia dysfunkcji dna miednicy i jamy brzusznej. Jest to forma leczenia obarczona znikomym ryzykiem.

Terapia uroginekologiczna będzie skuteczna przede wszystkim przy leczeniu następujących schorzeń:

  • pęcherza nadaktywnego,
  • wysiłkowego lub mieszanego nieotrzymania moczu,
  • obniżeniu narządów miednicy,
  • mięśnowo – powięziowych bólów miednicy.

Terapia składa się z kilku etapów. Stosowane są w niej między innymi zewnętrzne oraz wewnętrznie techniki manualne czy trening ogólnousprawniający. Co ważne, stosowany program ćwiczeń zawsze dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb.

Terapia uroginekologiczna w nietrzymaniu moczu

Z rehabilitacji uroginekologicznej najczęściej korzystają osoby z problemem związanym z nietrzymaniem moczu – wysiłkowym, mieszanym czy wynikającym z obniżenia narządów miednicy. Terapia w takich przypadkach jest niezwykle skuteczna pod warunkiem, że zostaną w niej odpowiednio dobrane ćwiczenia, a trening będzie wykonywany systematycznie. Dzięki temu można zminimalizować skalę problemu, a w niektórych przypadkach nawet pozbyć się go całkowicie. Kluczek do sukcesu terapii jest znalezienie dobrego terapeuty, z wiedzą, doświadczeniem i indywidualnym podejściem do pacjenta.

Gdzie najlepiej zdobyć wiedze dotyczącą fizjoterapii uroginekologicznej?

Nietrzymanie moczu to problem, z którym zmaga się wiele osób niezależnie od płci. Wbrew pozorom schorzenie to nie dotyczy wyłącznie do osób w podeszłym wielu. Coraz częściej zmagają się z tym coraz młodsze osoby (m.in. kobiety po naturalnych porodach).

Gdzie można odbyć dobrej jakości kurs fizjoterapia uroginekologiczna? Doskonałym rozwiązanie będzie skorzystanie z oferty https://www.femiplace.com.pl/oferta/szkolenia-dla-specjalistow. To najlepsza oferta edukacyjna na rynku, pozwalająca zapoznać się z ogromem bardzo ważnych treści, wspomagających walkę ze wstydliwym problemem, jakim jest nietrzymanie moczu.