Nowoczesne odkurzacze występują w wielu wersjach. Zarówno modele workowe, jak i bezworkowe cieszą się dużym uznaniem w polskich domach. Zwolennicy tych rozwiązań wskazują, że odkurzacze dają wygodę i pozwalają na sprawne sprzątanie. bez solidnego sprzętu trudno jest wyobrazić sobie pozbycia się kurzu z naszej podłogi, dywanów i innych powierzchni. Przyjrzyjmy się temu, jaki model odkurzacza spełni nasze oczekiwania. Workowy czy bezworkowy – który wybrać? O czym warto wiedzieć? Jakie zalety ma każda z tych opcji?

Tradycyjny odkurzacz workowy

Tradycyjne odkurzacze już od lat są popularne w naszych domach. Producenci oferują ciekawe propozycje, w których wykorzystamy worki stworzone z materiału syntetycznego. Jest to ciekawsza opcja niż papierowe worki. Pamiętajmy o tym, że syntetyczny worek jest odporny na rozerwania podczas wymiany. Posiada także filtr wewnętrzny, dzięki czemu pył nie wydostaje się z urządzenia. Korzystanie z worka w odkurzaczu sprawia, że musimy przez cały czas kontrolować poziom zapełnienia. Niektóre modele posiadają specjalne wskaźnik, który powiadomi nas o konieczności wymiany worka. Istotne jest to, aby regularnie opróżniać worek w odkurzaczu. W przeciwnym razie zmniejszona zostaje siła ssania, przez co sprzęt działa mniej efektywnie. Trzeba mieć na uwadze, że wymiana worków generuje dodatkowe koszty.

Odkurzacz bezworkowy

Czym cechuje się model bezworkowy? W tym urządzenia istotnym elementem jest pojemnik na zanieczyszczenia. Nie musimy kupować worków, gdyż pojemnik niweluje tę konieczność. Atutem jest zmniejszenie kosztów eksploatacji. Podczas opróżniania zbiornika upewnijmy się, że nie mamy kontaktu z zabrudzeniami. Po pozbyciu się odpadów, warto dokładnie wypłukać i wysuszyć nasz zbiornik. Dzięki przezroczystej obuwie łatwo skontrolujemy poziom napełnienia zbiornika.

W tej sytuacji ważne jest regularne opróżnianie pojemnika, gdyż zgromadzone śmieci są siedliskiem bakterii i generują przykry zapach. Takie rozwiązanie może nie spełniać oczekiwań alergików. Bezworkowy odkurzacz wymaga także kontrolowania stanu filtrów i ich regularnej wymiany.

Jaki odkurzacz wybrać?

Ostateczny wybór odkurzacza jest zależny od naszych oczekiwań i preferencji. Jeśli szukamy idealnego modelu dla siebie, warto pamiętać o najważniejszych parametrach, takich jak:

  • Moc urządzenia – w bezworkowych modelach moc sięga nawet do 1400 W. Workowe urządzenia z kolei zazwyczaj mają moc od 500 do 900 W.
  • Rodzaj zasilania – do wyboru mamy modele przewodowe i akumulatorowe. Te drugie wymagają odpowiedniego czasu ładowania.
  • Filtry odkurzacza – odpowiadają one za czyste powietrze w otoczeniu. Alergicy powinni postawić na system filtracji HEPA, który doskonale zatrzymuje zanieczyszczenia. W tym wypadku zazwyczaj dominują odkurzacze workowe.
  • Waga sprzętu – najlżejsze są modele ręczne bezworkowe, którymi wysprzątamy auto lub zbierzemy okruchy z kanapy. Co do klasycznych modeli, tutaj dobrym wyborem są urządzenia z workiem. Mogą one ważyć mniej niż 3 kg.
  • Dodatkowe akcesoria – zwróćmy uwagę na funkcjonalność odkurzacza i dodatkowe akcesoria. Workowe modele powinny mieć opcje automatycznego zwijania kabla i wskaźnik zapełnienia worka. Poza tym, ułatwieniem podczas sprzątania są końcówki różnego rodzaju.

Jakie rozwiązanie wybrać? Tradycyjny workowy, czy bezworkowy? Na który odkurzacz warto się zdecydować? Tu poznasz odpowiedź. Zazwyczaj jest to zależne od naszych potrzeb, wielkości domu i istotnych parametrów.

Nowoczesne odkurzacze będą nam służyć przez długi czas, bez względu na to, jaki model wybierzemy.