Z jakich produktów powinna składać się dieta dziecka? Na co zwrócić uwagę przy jej komponowaniu? Jaką rolę odgrywają meble takie jak krzesełko do karmienia i warunki, w których spożywacie posiłki? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Rozwijający się organizm dziecka ma duże zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe. To przede wszystkim wynik zachodzących w nim procesów z rozwojem mózgu oraz wzrostem kości i mięśni na czele. Dieta twojej pociechy powinna być więc starannie zaplanowana i dopasowana do jego – zmieniających się z wiekiem – potrzeb. To zadanie niełatwe, ale na szczęście nie niewykonalne. Wielu problemów unikniesz, zapoznając się z naszym poradnikiem.
Żywienie dziecka. Pamiętaj o tych zasadach
Komponując dietę dla malucha, nie powinnaś zapominać o kilku najważniejszych zasadach:
- właściwy dobór kaloryczności: powinna ona być dopasowana do wieku dziecka, jego aktywności i indywidualnych czynników. W tym celu możesz skorzystać z tabel (dostępnych np. w internecie), a także skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem;
- urozmaicenie potraw: nie tylko pomaga w dostarczeniu wszystkich witamin i minerałów, ale też redukuje ryzyko fobii pokarmowych oraz niechęci do jedzenia;
- zapewnienie niezbędnych składników: dla intensywnie rozwijającego się organizmu największe znaczenie mają wapń i witamina D (wspomagają wzrost kości) oraz kwasy tłuszczowe DHA i EPA, a także żelazo odpowiedzialne za prawidłowy rozwój układu nerwowego;
- odpowiednie warunki do jedzenia: w ten sposób ochronisz dziecko przez złymi nawykami żywieniowymi – przede wszystkim nieuważnym jedzeniem w biegu. Przed posiłkami wyłączaj telewizor, uprzątnij bałagan i zadbaj o wyciszenie. Pamiętaj też o odpowiednich meblach. 4-latek może z powodzeniem usiąść z wami do jednego stołu, ale dla młodszego dziecka niezbędne będzie dobre krzesełko do karmienia. Szeroki wybór różnych modeli znajdziesz na stronie https://kinderprams.pl/pl/menu/krzeselka-do-karmienia-173.html.
Z czego powinna składać się dieta dziecka?
Posiłki przygotowywane z myślą o kilkulatku muszą być nieco inne niż te, które je większość dorosłych. Najważniejszym składnikiem dziecięcej diety powinny być owoce i warzywa. Im więcej ich znajdzie się na talerzu, tym lepiej. Sięgaj zarówno po krajowe, sezonowe produkty, jak i cytrusy, mango, banany, melony i inne owoce egzotyczne. Dostarczą one dużej ilości witamin (w tym C i kwasu foliowego), błonnika i minerałów.
Kolejna grupa produktów, które warto podawać maluchom to makarony, kasze, ryż, kluski i pieczywo. Najlepiej, jeśli będą to produkty pełnoziarniste. Dzięki nim zapewnisz dziecku odpowiednią ilość błonnika, węglowodanów oraz minerałów takich jak potas, magnez, fosfor, siarkę, żelazo.
Źródłem biała w diecie twojej pociechy mogą być zarówno produkty zwierzęce, jak i roślinne. Do pierwszej grupy należy zaliczyć chude mięso, ryby, mleko i jego przetwory oraz jaja. Jeśli chodzi o rośliny, uwagę zwróć przede wszystkim na strączki (groch, fasolę, ciecierzycę, soczewicę i bób), produkty sojowe (tofu, tempeh, pasztety i napoje), a także nasiona oraz orzechy.
Ostatnia grupa dostarcza nie tylko białka, ale też zdrowych tłuszczów – DHA i EPA. Oprócz tego znajdziesz je w rybach morskich oraz olejach nierafinowanych (np. rzepakowym, słonecznikowym, z awokado lub oliwie).