Każda firma potrzebuje księgowości. Wielu przedsiębiorców twierdzi, że dział księgowy to prawdziwe serce organizacji i to od jego wydolności zależy jakość funkcjonowania całej firmy. Nic więc dziwnego, że praca w księgowości jest tak dobrze wynagradzana. Co istotne, na angaż w branży liczyć mogą nie tylko doświadczone księgowe, ale również osoba, które dopiero ukończyły studia. Jakich kompetencji oczekują od nich pracodawcy?

Ogólna wiedza biznesowa

Zakres usług oferowanych przez biura księgowe znacznie się poszerza. Dzisiaj osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna nie tylko za wprowadzanie faktur do systemu, ale również musi współpracować z innymi działami firmy – między innymi project managerami czy sprzedażą. Wymaga od pracowników dobrze rozwiniętych zdolności komunikacyjnych. Dzięki nim, zespół może pracować wydajniej.

Dodatkowo specjaliści ds. księgowości z odpowiednią wiedzą biznesową, sprawdzają się również w roli doradców. Pomagają w opracowaniu strategii, podejmowaniu kluczowych decyzji oraz pełnią rolę partnerów biznesowych.

Dostępna praca w Zamościu

Wiedza technologiczna

Ostatnie lata to ogromny postęp w dziedzinie rozwoju oprogramowania dla księgowości. Dzisiaj coraz więcej firm przechowuje swoje dane w chmurze i automatyzuje wiele procesów w księgowości, pracując z nowymi technologiami. Dotyczy to przede wszystkim księgowych współpracujących z branżą e-commerce.

Żeby realizować się w księgowości potrzebna jest więc odpowiednia wiedza na specjalistycznego oprogramowania oraz narzędzi. Wśród nich są między innymi: Excel, oprogramowanie ERP czy narzędzia do analizy Big Data.

Umiejętności komunikacyjne

Dobry księgowy musi mieć łatwość opowiadania, co jest schowane za liczbami w danym raporcie – szczególnie jeśli przedstawia wyniki firmy pracownikom z innych działów lub klientowi, który nie posiada szczegółowej wiedzy na temat księgowości. Dodatkowo, działy księgowe często blisko współpracują z innymi departamentami w firmie. Od skuteczności komunikacji między pracownikami może zależeć nawet kondycja finansowa całej firmy.

Aktualne ogłoszenia praca

Jakie umiejętności w tym zakresie warto rozwijać? Istotna jest umiejętność słuchania i szybkiego identyfikowania potrzeb klienta. Dodatkowo księgowy musi również potrafić w prostych słowach opisywać skomplikowane raporty i analizy – przydatna tutaj będzie rzeczowość samego przekazu. Pomocna będzie również odwaga w przedstawianiu własnych pomysłów. Inicjatywa zawsze jest nagradzana, szczególnie jeśli rezultatem wdrożonych sugestii będzie na przykład obniżenie kosztów prowadzonej działalności.

Elastyczność

To cecha, którą musi wykazywać się każda księgowa marząca o pracy w biurze rachunkowym – zwłaszcza, jeśli nie jest ono zbyt duże. Istnieją spore szanse na to, że będzie w nim spotykać każdego dnia klientów z innej branży, którzy czegoś innego oczekują od działu księgowego. Jedni z nich potrzebować będą szczegółowych raportów na temat aktualnego stanu finansów, a inni potrzebują jedynie informacji o wysokości i terminie podatków do zapłacenia.

Umiejętność dopasowania się do zmiennych wymagań jest ważną cechą każdej księgowej.