Zmiana koloru włosów to dla wielu kobiet ogromna metamorfoza, która korzystanie wpływa na wygląd. Coraz więcej kobiet decyduje się na koloryzację domową, ponieważ jest na tańsza. Jednak samodzielna koloryzacja nie jest wcale tak łatwa, jak może się wydawać. Trzeba się do niej odpowiednio przygotować, by móc osiągnąć zadowalające efekty. O czym trzeba pamiętać, by domowe farbowanie włosów skończyło się sukcesem?

Farbowanie włosów – wybierz prawidłowy odcień farby

Farby rozjaśniają lub przyciemniają barwę włosów. Tonacja koloryzacji zależna jest do tego, jaki mamy kolor włosów przed farbowaniem. Przy kupnie farny należy sprawdzić, jaki efekt chcemy osiągnąć, a następnie dobrać odpowiedni produkt, który jest w stanie nam go zapewnić. Rozjaśnienie włosów czarnych do platynowego blond samodzielnie w domu, jest niemal niemożliwe. W tym przypadku konieczne będzie udanie się do fryzjera lub stopniowe farbowanie włosów.

Testuj farbę przed nałożeniem jej na włosy

Przed każdym farbowaniem domowym należy przeprowadzić próbę. Jest to konieczne nawet jeżeli nie jest to Twój pierwszy raz i za każdym razem korzystasz z tego samego produktu. Jak wykonać próbę? Należy rozrobić farbę, a następnie jej niewielką ilość umieścić na skórze. Najlepiej w miejscu zgięcia łokcia, ponieważ tam skóra jest najdelikatniejsza. Jeżeli przez piętnaście minut skóra nie staje się zaczerwieniona, nie pojawia się uczucie pieczenia lub swędzenia, to można przejść do nakładania farby na włosy.

Prawidłowo odliczaj czas koloryzacji

Czas przyciemniania lub rozjaśniania włosów liczy się od momentu nałożenia farby na wszystkie włosy. Tak więc dopiero po nałożeniu całego produktu na włosy można włączyć minutnik. Zazwyczaj do osiągnięcia wyznaczonego efektu należy odczekać półgodziny. Jednak należy upewnić się, jaki czas zalecany jest przez producenta.

Zmyj farbę letnią wodą i nałóż odżywkę

Po upłynięciu wyznaczonego czasu należy zmyj farbę z włosów chłodną wodą. Lepiej nie używać gorącej wody, ponieważ może ona podrażnić delikatną skórę głowy. Po dokładnym spłukaniu preparatu warto nałożyć odżywkę na włosy, która wygładzi pasma i zniweluje nieprzyjemny zapach.

Warto pamiętać, by nie zostawiać niewykorzystanego roztworu na później, ponieważ może się on utlenić, przez co na włosach powstać może niepożądany kolor. Koloryzacje domowe powinno wykonywać się nie częściej niż raz w miesiącu. Zbyt częste farbowanie może doprowadzić do zniszczenia włosów.