Wiadomość o ciąży nieodwracalnie zmienia postrzeganie świata o 180 stopni. Życie we dwoje wbrew pozorom nie kończy się w momencie narodzin nowego członka rodziny. Samo zajście w ciążę powoduje zmiany w zachowaniu nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. Kobieta przestaje myśleć o sobie jedynie w kategoriach kobiety czy żony, ale przygotowuje się do jednego z najważniejszych zadań w swoim życiu, czyli roli matki.

Co zatem z seksem podczas ciąży? Wiele kobiet wskutek zmian hormonalnych zachodzących w okresie ciąży obawia się stosunku ze swoim partnerem. Czy jednak słusznie? Seks w czasie ciąży nie jest zabroniony, a w niektórych przypadkach nawet wskazany. Oczywiście aktywność seksualna kobiety w czasie ciąży nie wygląda dokładnie tak, jak przed zapłodnieniem. Warto zapytać lekarza prowadzącego o opinię – bezpieczeństwo dziecka powinno być przecież najważniejsze. Zatem co warto wiedzieć o seksie w ciąży?

Seks w ciąży – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jeśli ciąża kobiety przebiega wzorcowo, a lekarz nie zabrania uprawiania seksu, nie ma żadnych przesłanek, które zabraniałyby aktywności seksualnej w tym wyjątkowym okresie. Nie oszukujmy się, 9 miesięcy to całkiem długi szmat czasu, a zachowanie wstrzemięźliwości zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny często okazuje się niemożliwe.

Jak uprawiać seks w czasie ciąży?

Nawyki seksualne w okresie ciążowym warto nieco zmodyfikować i przystosować do aktualnych predyspozycji. Ciąża nie musi być powodem, dla którego mężczyzna ma zaprzestać penetracji. Seks pochwowy nie stanowi zagrożenia dla płodu, o ile ginekolog nie poinformuje nas o realnym zagrożeniu. Płód chroniony jest nie tylko przez wody płodowe, ale również przez czop śluzu w macicy, dzięki dziecko powinno być całkowicie bezpieczne. Z seksem podczas ciąży trzeba jednak uważać i postawić na powolne, delikatne ruchy.

Seks w ciąży – nie tylko penetracja

Aktywność seksualna w ciąży nie musi się ograniczać do penetracji pochwy. Istnieją również inne sposoby na zaspokojenie potrzeb swoich i swojego partnera. Seks oralny czy petting także pozwala uwolnić się od napięcia seksualnego. Co ważne, seks analny w czasie ciąży nie powinien się zdarzyć – wiąże się to z zagrożeniem przedostania groźnych bakterii z odbytu do pochwy, co może mieć poważne konsekwencje zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Seks w czasie ciąży – poziom libido

Przebieg ciąży zależy od predyspozycji kobiety, co jednak nie oznacza, że każda kolejna ciąża będzie przebiegać w ten sam sposób. Jednak co z popędem seksualnym w czasie ciąży?

Seks w ciąży – pierwszy trymestr

Najbardziej wrażliwy okres dla kobiety, która dopiero przystosowuje się do myśli o zostaniu matką. W pierwszych 3 miesiącach ciąży następują również gwałtowne zmiany hormonalne, które mogą dość widocznie przyczynić się do wahania nastrojów czy poziomu libido. Wiele kobiet w początkowej fazie ciąży cierpi z powodu zmęczenia, niewyspania czy nudności, a ostatnią rzeczą o jakiej myślą to właśnie seks. Nie jest to jednak reguła – część kobiet w pierwszym trymestrze ciąży doznaje niepohamowanej ochoty na miłosne igraszki.

Seks w ciąży – drugi trymestr

Okres mniej burzliwy hormonalnie, który wydaje się najbardziej odpowiedni dla aktywności seksualnej. W organizmie kobiety sytuacja ulega stabilizacji. Co więcej, poziom libido wzrasta ze względu na krążące w żyłach hormony, które odpowiadają również za większą ochotę na seks w trakcie jajeczkowania.

Seks w ciąży – trzeci trymestr

Większość kobiet odmawia seksu w tym czasie ze względu na spore rozmiary brzucha, uczucie zmęczenia i opuchnięcia. Strefy erogenne kobiety stają się nadwrażliwe, czego również nie wpływa korzystnie na doznania seksualne.