Jedną z najpopularniejszych chorób obecnych czasów wśród dzieci i młodzieży jest uzależnienie od komputera i internetu. Oczywiście nie tylko one się z tym zmagają. Równie podatni są dorośli, jednak to w przypadku młodszej części społeczeństwa jest ona szczególnie niebezpieczna. Jakie są objawy uzależnienia? Jak sobie z nim poradzić?

Jakie są objawy uzależnienia od internetu?

Korzystanie z internetu zbyt często powoduje, że człowiek, a w szczególności dzieci, zaczyna się od niego uzależniać. Powszechny dostęp do sieci w telefonach komórkowych, czy laptopach spowodował, że młodemu społeczeństwu ciężko się bez niego obejść. Wykorzystują go praktycznie do wszystkiego, od kontaktowania się ze sobą po dokonywanie zakupów.

Najczęstszym objawem pojawiającym się przy uzależnieniu od internetu wśród dzieci jest zbyt długie przesiadywanie przed komputerem. Często idą z tym w parze gorsze wyniki w nauce oraz agresywne zachowanie w momencie, gdy rodzic nakaże wyłączyć urządzenie. Ponadto wymienić jeszcze można:

  • zerwanie kontaktu ze znajomymi w rzeczywistym świecie
  • brak czasu na codzienne obowiązki
  • zapominalstwo i brak koncentracji
  • problemy ze wstawaniem rano, które są konsekwencją długiego przesiadywania przed komputerem

Jakie są przyczyny szybkiego uzależnienia od komputera?

Dzieci bardzo szybko uzależniają się od komputera i internetu. Spowodowane to jest tym, że mogą w wirtualnym świecie wykreować sztuczny wizerunek oraz odgrywać różne role. Ponadto wiele gier skonstruowana jest tak, że pierwsze poziomy przechodzi się bardzo szybko, co tylko zachęca do częstszego spędzania przy nich czasu. Wraz z rozwojem fabuły wymaga ona jednak dłuższego przesiadywania i koncentrowania się na niej. Skutkiem tego działania jest oczywiście wspomniane uzależnienie.

Szczególnie podatne na taki rozwój sytuacji są dzieci, które są wrażliwe i mają niską samoocenę. Przeżywanie stresujących emocji jest znacznie prostsze w sieci i przed komputerem niż w prawdziwym życiu. Nie muszą one wtedy się martwić o konsekwencje swoich poczynań.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem dziecka od internetu i komputera?

Istnieje kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów, które pozwolą uchronić dziecko przed negatywnym wpływem komputera i internetu na jego psychikę. Przede wszystkim powinno się ustawić hasło do profilu, którego młody użytkownik nie będzie znał. W ten sposób zapobiegnie się nadmiernemu przesiadywaniu przy urządzeniu. W parze z tym powinien iść także ustalony limit czasowy na korzystanie z sieci.

Dzieci bardzo często biorą przykład z dorosłych, tak więc i oni nie powinni zbyt dużo czasu spędzać w internecie. Zamiast tego lepiej będzie poświęcić więcej dnia na wspólną zabawę oraz omówienie negatywnych skutków korzystania z komputera.