Początek nowego roku oznacza zbliżające się ferie zimowe dla uczniów. Dwa tygodnie odpoczynku od szkoły wyzwala w dzieciach niespożytkowane pokłady energii, którą trzeba odpowiednio ukierunkować. I w tym nasze głowy, by tak zorganizować czas dzieciom, aby nie miały czasu na nudę. Rodzinne wyjazdy na narty czy w ciepłe kraje dla dziecka są oczywiście o wiele bardziej atrakcyjne niż ferie w domu, jednak nie zawsze można pozwolić sobie na wzięcie kilku czy kilkunastu dni urlopu. Ferie w domu nie muszą być nudne – wystarczy przeprowadzić mały research i włączyć kreatywne myślenie. Jak zatem zorganizować dziecku ferie w domu?

Ferie w domu: zajęcia organizowane przez miasta

W wielu polskich miastach od lat organizowane są tzw. półkolonie, czyli zajęcia zorganizowane dla uczniów, którzy na okres ferii zimowych pozostają w domu. Organizacji tego typu zajęć podejmują się nie tylko urzędy miasta, ale również biblioteki publiczne, szkoły czy lokalne domy kultury. Dzięki zajęciom grupowym dzieci pozostają w stałym kontakcie z rówieśnikami, a przy tym uczą się nowych, ciekawych dla nich rzeczy, a to wszystko w formie zabawy.

Zimowe półkolonie: rodzaje zajęć

Na jakie zajęcia zorganizowane można liczyć w czasie ferii zimowych? Najczęściej są to wyjścia do kina, teatrów czy muzeów. Uczniowie mają okazję bliższego kontaktu z kulturą i sztuką, co może zaprocentować w przyszłości. Ferie w mieście to również różnego rodzaju zajęcia sportowe: piłka nożna, siatkówka czy tenis. Podczas uprawiania sportu dziecko może wyładować nadmiar energii, a przy tym poprawić swoją kondycję fizyczną. A nóż będzie chciało zapisać się do szkolnej sekcji sportowej? Kto wie?

Ferie w domu: zabawa na świeżym powietrzu

Dzieci uwielbiają zimę ze względu na obecność śniegu. Nie straszna im niska temperatura, jeśli tylko mają okazję ulepić bałwana czy pojeździć na sankach. Warto zatem jak najwięcej przebywać z dzieckiem na świeżym powietrzu i zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli same nie mamy możliwości zająć się dzieckiem przez cały dzień, możemy poprosić o pomoc babcię lub przyjaciółkę, która sama wzięła urlop na czas ferii zimowych.

Ferie w domu: aktywne spędzanie wolnego czasu

W zimie istnieją również inne atrakcje niż tylko jazda na nartach czy sankach. Ferie zimowe to idealny czas dla dziecka, by zacząć swoją przygodę z jazdą na łyżwach. Świetna zabawa dla całej rodziny, choć początki mogą być trudne. Jeśli nie lodowisko, to może park trampolin? W kolejnych miastach powstają miejsca, w których od rana do wieczora można skakać na trampolinach ile dusza zapragnie. Trzeba jednak uważać – dziecko może nie chcieć zejść z trampoliny.

Ferie w domu: gry i zabawy

W zaciszu domowym także można zadbać o odpowiednią rozrywkę dla swojego dziecka. Wystarczy odrobina kreatywnego myślenia i zaangażowania. Można postawić na gry edukacyjne lub zręcznościowe: scrabble, jenga czy twister na pewno spotkają się z dużym entuzjazmem ze strony dziecka. Żeby było weselej, można zaprosić kilku rówieśników, aby dziecko pozostawało w ciągłym kontakcie z kolegami ze szkoły.

Ferie w domu: jednodniowe wycieczki

Jeśli nie mamy możliwości wzięcia kilku dni urlopu, może uda się wynegocjować chociaż jeden wolny dzień? Jeśli się uda, warto sprezentować dziecku jednodniową wycieczkę. Stok narciarski, oceanarium, interaktywne muzeum naukowe – możliwości jest wiele, a dodatkowych informacji o atrakcjach stosunkowo blisko miejsca zamieszkania można szukać w internecie.