W momencie narodzin dziecka często żyjemy w świadomości, że miną lata świetlne, zanim postawi pierwsze kroki, wypowie pierwsze słowa czy samodzielnie będzie korzystać z toalety. Nic z tych rzeczy. Dzieci rosną jak na drożdżach, a zanim się nie obejrzymy, a już będą przekazywać nam wiadomość o wyprowadzce. Zanim to jednak nastąpi, nasze dziecko musi pokonać poszczególne etapy edukacji.

Pierwszym i niejako najważniejszym etapem w rozwoju malucha jest wysłanie go do przedszkola. Nie lada wydarzenie nie tylko dla dziecka, ale również dla rodzica, który musi się oswoić z myślą o pozostawieniu dziecka w rękach przedszkolanek. Jak zatem przygotować siebie i dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Pierwszy dzień w przedszkolu: uporanie się z własnymi emocjami

Dzieci są niezwykle wyczulone na zachowanie swoich rodziców – wyczuwają niepokój i niepewność, co na pewno nie pomoże maluchowi w zaadaptowaniu się do nowej rzeczywistości. Zanim rozpoczniemy przygotowywanie dziecka do pójścia do przedszkola, warto wcześniej uporać się z własnymi emocjami i wątpliwościami. Podjęcie decyzji o wysłaniu dziecka do placówki edukacyjnej nie jest łatwe, jednak istotna jest konsekwencja w swoich działaniach. Po wybraniu odpowiedniego przedszkola nie warto zmieniać decyzji pod wpływem chwili – dziecko zauważy nasze wahania, co z pewnością wpłynie na jego samopoczucie.

Pierwszy dzień w przedszkolu: uświadomienie dziecka o nadchodzących zmianach

Rzucanie dzieci na głęboką wodę to najgorsze rozwiązanie z możliwych. Każdy maluch potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji, aby bez traumy wejść w nowy etap rozwoju. Dlatego też przygotowania do pierwszego dnia w przedszkolu warto zacząć odpowiednio wcześnie. Oswajanie się z myślą o przedszkolu powinniśmy dziecku ułatwić w jak największym stopniu. Na początku niewielkie wzmianki podczas zabawy, później dłuższe rozmowy na temat spędzania czasu bez mamy, dopiero na samym końcu jednoznaczny komunikat o rozpoczęciu nauki w przedszkolu. W ten sposób maluch nie będzie przytłoczony nowym porządkiem dnia i będzie miał większe szanse na bezbolesne wejście w kolejny etap rozwoju.

Dziecko w przedszkolu: zajęcia adaptacyjne

Znalezienie wolnego miejsca w przedszkolu tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego graniczy z cudem. Placówki zarówno w większych, jak i mniejszych miastach są przepełnione, dlatego starania o miejsce dla dziecka warto zacząć na rok lub dwa przed planowym posłaniem go do przedszkola. Wiele placówek edukacyjnych oferuje tzw. zajęcia adaptacyjne, czyli zajęcia wprowadzające, dzięki któremu można zostawić dziecko pod opieką wyszkolonych pedagogów i pozwolić mu przystosować się do rówieśników czy przedszkolanek. Wielu rodziców korzysta z tej możliwości i obserwuje zachowanie swojego dziecka w zupełnie nowej dla niego sytuacji. Zachowanie naszego malucha można również przedyskutować z przedszkolankami, które z pewnością podzielą się cennymi spostrzeżeniami.

Dziecko w przedszkolu: nauka samodzielności

Maluch musi się przyzwyczaić do nowych realiów, w których nie będzie miał do pomocy mamy czy taty. Dziecko przed pójściem do przedszkola powinno być samodzielne i radzić sobie bez pomocy rodziców. W procesie przygotowywania malucha do pójścia do przedszkola niezwykle istotne jest stopniowa nauka codziennych czynności takich jak ubieranie się, podcieranie, spożywanie posiłków czy sprzątanie po sobie. Warto również wypracować u dziecka nawyk częstego mycia rąk, co jest niezwykle ważne przy tak dużej liczbie dzieci w jednej placówce.