Opieka nad dzieckiem to olbrzymie wyzwanie psychiczne, ale również logistyczne. Podział obowiązków w opiece nad dzieckiem nie jest wcale taki oczywisty, o czym mogą przekonać się niektóre matki. Trzeba jednak zaznaczyć, że dziecko zazwyczaj posiada dwoje rodziców, którzy powinni rozsądnie podejść do tematu podziału zadań przy opiece nad najmłodszym członkiem rodziny. Jak zatem dojść do konsensusu z partnerem? Czy na matce spoczywa większa odpowiedzialność podczas sprawowania opieki nad dzieckiem?

Opieka nad dzieckiem: Matka Polka?

Kilkadziesiąt czy nawet jeszcze kilkanaście lat temu rzeczą zupełnie naturalną było całkowite poświęcenie się kobiety opiece na dzieckiem. Jednak w ostatnich latach widać ogromne zmiany, jakie zaszły w świadomości matek. Kobiety coraz częściej szukają złotego środka między macierzyństwem a kontynuowaniem kariery zawodowej. Co cieszy, coraz więcej matek ten złoty środek znajduje. Szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko, a jeśli realizowanie się zawodowo ma się do tego przyczynić, warto spróbować pogodzić obowiązki domowe z zawodowymi. W tym celu niezwykle ważne jest wsparcie ze strony partnera, który powinien w jak największym stopniu pomagać w opiece nad potomkiem i brać czynny udział w jego wychowaniu.

Opieka nad dzieckiem: urlop ojcowski

Nie tylko kobiety mogą skorzystać z możliwości urlopu wynikającego z narodzin dziecka. Mężczyźni również mogą starać się o urlop ojcowski, który, podobnie jak urlop macierzyński, trwa 12 miesięcy. Co prawda nie każdy mężczyzna jest skłonny zawiesić swoją karierę zawodową na okres jednego roku, jednak z każdym rokiem rośnie liczba ojców, którzy chcą być obecni w początkowym okresie życia swojego malucha. Warto zaznaczyć, że partnerzy mogą wziąć urlop ojcowski w tym samym czasie, w którym kobieta wykorzystuje swój urlop macierzyński. Co dwie pary rąk to nie jedna, a pracy przy małym dziecku jest naprawdę sporo. Jeszcze przed narodzinami dziecka warto przedyskutować jego ewentualny urlop ojcowski – w takim przypadku układanie planu dnia stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Opieka nad dzieckiem: planowanie z wyprzedzeniem

Choć panowie nie do końca przepadają za nocnym wstawaniem do dziecka czy przewijaniem pieluszek, coraz więcej panów zauważa przemęczenie swoich partnerek opieką nad dzieckiem niemal przed 24 godziny na dobę. Aby usprawnić wykonywanie codziennych obowiązków, wraz z początkiem nowego tygodnia warto ustalić konkretny podział obowiązków związanych nie tylko z opieką nad dzieckiem, ale również harmonogramem robienia zakupów czy sprzątania. Jeśli matka przez cały tydzień wstaje w nocy do dziecka, partner może w trakcie dnia być odpowiedzialny za jego przewijanie czy karmienie. Sprecyzowany plan opieki nad dzieckiem pomaga uniknąć spięć na linii matka-ojciec i zachować pewien porządek.

Opieka nad dzieckiem: czas wolny

Po narodzinach dziecka wszystko zmienia się o 180 stopni. Całe życie matki i ojca kręci się wokół małego bobasa, który potrzebuje nieustannej opieki. Czas wolny? Większość matek nie zna takiego pojęcia. Jednak matki potrzebują czasu tylko i wyłącznie dla siebie, podobnie zresztą jak ojcowie. Wyjścia bez dziecka pomagają zachować równowagę psychiczną i odpocząć od domowych obowiązków. Warto ustalić z partnerem jeden dzień w tygodniu, w którym decydujecie się na samodzielną opiekę nad dzieckiem popołudniem czy wieczorem. Rodzic to też człowiek, który potrzebuje choć minimalnej dawki rozrywki.